Profesor Dumont: Európania chcú viac detí, ako je súčasná plodnosť. Demografická jar je otázkou rozhodnutia

Gérard-François Dumont. Foto: Marian Kuna

Stačí si prečítať oznámenia Európskej komisie a máme odpoveď. Až na výnimky sa inštitúcie o rodinnú politiku vôbec nezaujímajú. Mnohí sa však stále domnievajú, že odpoveďou na demografickú zimu je imigrácia. Všetky štúdie skutočne potvrdzujú, že rodinná politika má priamy vplyv na plodnosť, negatívny, keď je výrazne nedostatočná a, naopak, pozitívny, ak sa správne uplatňuje, hovorí profesor Gérard-François Dumont.

Demografickú situáciu, ktorú Európska únia zažíva od roku 1975, označujete ako demografická zima. Ide o stav, keď je miera plodnosti nižšia ako 2,1 dieťaťa na ženu, čo je hranica nahradenia v zmysle udržateľnej kvantitatívnej reprodukcie obyvateľstva. Čo sú hlavné príčiny tohto stavu?

Marian Kuna

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]