Prihlásiť sa

Rusko spustilo ofenzívu v Záporožskej oblasti

Ruské vojenské autá s písmenom Z. Foto: reprofoto/Twitter Ruské vojenské autá s písmenom Z. Foto: reprofoto/Twitter

AKTUALIZOVANÉ Nateraz nie je známy rozsah ofenzívy. Proruské okupačné úrady Záporožskej oblasti vyhlásili, že očakávajú zásadný prielom. Cieľom operácie je podľa všetkého mesto Orechov, zatiaľ však ruská armáda dobyla len niektoré malé obce pri frontovej línii.

„Boje v Záporožskej oblasti sa spustili prakticky po celej línii frontu,“ uviedol pre ruskú agentúru Ria Novosti predstaviteľ okupačnej správy regiónu Vladimir Rogov.

Proruský politik tvrdí, že po nedávnych bojoch v Donbase, pri ktorých ruské vojská obsadili strategické mestečko Soledar, sa významne zhoršila morálka Ukrajincov a, naopak, narástla morálka ruských síl. Podľa slov Rogova je situácia na fronte „na spadnutie“.

Ruská armáda informovala, že jej vojská sa posunuli vpred a obsadili napríklad obce Lobkove či Mali Ščerbaki. Tento postup potvrdzujú aj západní pozorovatelia. Rusi zrejme dobyli aj ďalšie obce.

https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1616496678487396367

Hovorkyňa ukrajinských južných obranných síl Natalija Humenjuková pre denník Kyiv Post priznala, že boje pri Záporoží sú „náročné“.

Najbližším cieľom Rusov je očividne mesto Orechov, v ktorom pred vojnou žilo okolo 14-tisíc obyvateľov. „Kopce, ktoré umožňujú palebnú kontrolu nad Orechovom a ďalšími usadlosťami, boli obsadené,“ vyhlásil Rogov.

Záporožská oblasť susedí s Doneckou oblasťou, v ktorej sa od novembra vedú prudké boje najmä o mesto Bachmut. Ukrajinská armáda zatiaľ pri obrane mesta úspešne odoláva. Rusku sa však podarilo dobyť spomínaný Soledar. Šlo o zriedkavý úspech ruskej armády po septembrovej porážke v Charkovskej oblasti a po novembrovom stiahnutí sa z Chersonu.

Viacerí analytici po oslobodení Chersonu očakávali, že práve v Záporožskej oblasti smerom na obsadený Melitopol bude prebiehať ďalšia ukrajinská ofenzíva. Početné zábery z regiónu ukazovali, že Rusi na tejto frontovej línii budujú obranné postavenia vrátane zákopov či ihlanových protitankových bariér.

Kyjev ofenzívu Rusov očakával

Kyjev už dlhodobo varuje, že Kremeľ plánuje rozsiahlu ofenzívu. „Myslím si, že potenciál Ruska uskutočniť ofenzívu, možno veľkú ofenzívu, môže byť obnovený niekedy koncom januára, februára. O to sa snažia. A my, samozrejme, robíme všetko možné, aby sme tomu zabránili,“ povedal ešte v decembri ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Tento týždeň pred takým scenárom varoval aj hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov, podľa ktorého ruský prezident Vladimir Putin údajne nariadil novovymenovanému veliteľovi okupačných síl na Ukrajine Valerijovi Gerasimovovi, aby do marca dobyl Donbas. „Toto nie je prvý časový rámec. Zakaždým sa to oneskorilo. Bude to už rok od začiatku rozsiahlej invázie a rok, odkedy ‚dobyli Kyjev za tri dni‘. Nepodarí sa im to ani tentoraz,“ povedal Jusov.

https://standard.sk/307557/prevzali-rusi-znova-iniciativu-vo-vojne-na-ukrajine-nie-je-patova-situacia-tvrdia-experti/


Peter Števkov