Leopardy na Ukrajinu? Prečo Berlín váha s ich dodávkami

Tank Leopard 2. Foto: TASR/AP

Zdá sa, akoby mali o výsledku vojny na Ukrajine rozhodnúť západné tanky, ale nie hocijaké. Musia to byť vysoko účinné nemecké tanky Leopard 2, teda ich najnovšie verzie (je zaujímavé, ako Nemcov ani 70 rokov denacifikácie nezbavilo vášne dávať svojim tankom mená mačkovitých šeliem). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žiada Leopardy priamo od Nemecka – v rozhovore pre televíziu ARD: „Ste azda dospelí ľudia. (...) Na rovinu: Môžete dodať Leopardy alebo nie? Tak nám ich dajte!“ Ale žiada ich aj od ďalších krajín NATO.

Takýmito tankmi disponuje väčšina členských štátov Aliancie a okrem nich ešte mnoho ďalších krajín. Zelenskyj vo videoposolstve pre zástupcov 50 spriatelených vlád, ktoré o vojenských dodávkach pre Ukrajinu v uplynulých dňoch rokovali v Nemecku na americkej leteckej základni Ramstein, vyslovil stokrát vďaka – "ale stokrát vďaka nie je sto tankov".

Vlády Poľska, Dánska, Fínska by Leopardy rady poskytli, to však nemožno bez súhlasu ich pôvodného dodávateľa – teda opäť Berlína. Ani nový spolkový minister obrany Boris Pistorius sa tlaku, aspoň zatiaľ, nepodrobil. Objednal si síce situačnú správu, jeho slová po skončení schôdzky v Ramsteine však ukazujú, že za váhaním nie sú len technické, ale aj politické motívy:

„Musíme byť opatrní, našou povinnosťou je byť uvážlivo rozmýšľať o všetkých možných následkoch pre každého v tomto konflikte.“ Alebo: „Vzniká občas dojem, že tu je nejaká hotová koalícia a jedine Nemecko jej stojí v ceste. To nie je pravda. Mnoho spojencov s nami podľa ich slov má ten názor, že existujú dobré dôvody za zásielku a dobré dôvody proti.“

Vo svetle katastrofálnych krokov Berlína posledných zhruba pätnástich rokov (eurokrízia, migračná politika, energetika korunovaná vypínaním reaktorov uprostred nedostatku elektriny) je zvodné hľadať za týmto váhaním buď hlúposť, alebo len nízke dôvody, pretože taký zlý krok dobré dôvody mať nemôže. Rutinne sa dôvody hľadajú v záujmoch nemeckého priemyslu a obchodu a tiež v tradícii Brandtovej Ostpolitik, teda zmierlivosti voči Sovietskemu zväzu od začiatku 70. rokov.

Daniel Kaiser

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]