Nedele bez nákupov? Väčšina ľudí je za. A kritici neponúkli jediný platný argument

Ilustračná foto: archív.

Už z toho začína byť tradícia. Keď niekto navrhne obmedzenie predaja v nedeľu, malá skupina „liberálov“ narobí veľký krik. Lebo takéto zákazy vraj poburujú spoločnosť. Realita je pritom celkom iná. Väčšina ľudí návrh na nedele bez nákupov podporuje. Vrátane zamestancov obchodov.

Táto téma sa tvári prudko polemicky, ale nie je. Je jednoznačná. Voľné víkendy alebo aspoň voľné nedele sú pre väčšinu zamestnaných ľudí samozrejmosť. V nedeľu nemusia pracovať, lebo také sú pravidlá. A taká je stará osvedčená spoločenská dohoda.

Týždeň sa delí na pracovné dni a víkendy.

Návrh konzervatívnych poslancov, aby mali aj zamestnanci obchodu aspoň jediný voľný deň v týždni, je principiálne správny. Právne aj morálne. Pravidlá a výhody – voľné nedele – by predsa mali platiť všeobecne, teda pre všetky skupiny spoločnosti (aspoň v maximálne možnej miere). Alebo potom pre nikoho…

Výnimky by sa mali tolerovať len tam, kde je to nevyhnutné. Alebo tam, kde je to práve počas voľných dní celkom prirodzené (šport, zábava, voľnočasové aktivity).

A to nie je tento prípad. Spoločnosť dokáže pohodlne fungovať aj vtedy, keď sú obchody otvorené šesť dní v týždni.

Na druhej strane: argumenty, ktoré počúvame z liberálneho a progresívneho tábora, sú neplatné. Nestoja na faktoch, ale na predsudkoch.

1. Prvou a najčastejšou námietkou je tvrdenie, že vo vyspelých západných krajinách je nedeľný predaj voľný, bez štátnych regulácií.

Je to nezmysel a vie to každý, kto aspoň trochu cestuje.

Ak v nedeľu vyrazíte na nákupy do Rakúska, narazíte na zatvorené dvere. To isté v Nemecku. Predaj je v nedeľu obmedzený aj v Španielsku, Francúzsku, Spojenom kráľovstve, Nórsku, Dánsku…

Dôvod: ľudia z maloobchodu si tam presadili voľné nedele. Tlačili na to ich odbory a nakoniec aj poslanci. Regulácia nedeľného predaja je v západoeurópskych štátoch celkom bežná.

Naopak, bez pravidel a živelne to funguje hlavne v krajinách bývalého „Ostbloku“.

2. Ďalším rozšíreným „argumentom“ je tvrdenie, že väčšina ľudí si zvykla na nedeľné nákupy a nechce sa toho vzdať.

Aj to je výmysel.

Prieskum z roku 2020 celkom jasne ukázal, že väčšina ľudí, dokonca drvivá väčšina ľudí obmedzenie predaja v nedeľu podporuje. Až 80 percent ľudí by akceptovalo, ak by boli v nedeľu zatvorené obchody.

3. Z rovnakej kategórie je predsudok, že práve zamestnanci obchodov podporujú voľný režim a otvorené obchody neobmedzene, aby si privyrobili.

Realita: prieskum ukázal, že až 99 percent zamestnancov obchodu by privítalo, ak by bol nedeľný predaj obmedzený a ak by mali jeden pevný voľný deň v týždni.

(viac…)
Dag Daniš

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]