V roku 2019 som varovala pred tým, že v roku 2020 sa výrazne skomplikuje ekonomická situácia. V roku 2020 som zase varovala, že kríza, ktorá mala „správne“ prísť v priebehu lockdownu, sa v realite odloží v čase a v plnej sile príde až po skončení pandémie, keď už ju nikto nebude čakať. A v roku 2021 som zase varovala, že energetická situácia Európy sa v ďalších rokoch bude výrazne zhoršovať. Nuž – a dnes prichádza čas varovať zavčas pred situáciou vo financiách.
Vlastne všímaví ľudia už mohli sami zaznamenať, že mnohé zvučné mená hlásia správy, na ktoré od nich nie sme veľmi zvyknutí. Napríklad švajčiarska finančná skupina Credit Suisse aktuálne oznámila, že tento rok očakáva značnú stratu. Jej klienti totiž v posledných troch mesiacoch roku 2022 stiahli z banky rekordné množstvo peňazí z vkladov aj z ďalších finančných produktov, a banka tak dosiahla najhorší ročný výsledok od veľkej finančnej krízy v roku 2008.
Nie div. Nielenže výbery vkladov boli vyvolané panikou, ktorá zase nasledovala šuškandu na sociálnych sieťach, že banka má údajne problémy, ale hlavne sa celá finančná skupina špecializuje na kolektívnu správu majetku, teda spravovanie podielových a ďalších fondov. A ako je známe, ceny cenných papierov od začiatku roku 2022 v priemere klesali a drvivá väčšina podielových fondov si začala pripisovať straty. A to, samozrejme, zase motivovalo klientov týchto fondov vyberať svoje peniaze. Len na ilustráciu pár čísel: výnosy z obchodovania s dlhopismi a podobnými inštrumentmi (takzvané fixed income) medziročne klesli o 84 percent, výnosy z obchodovania s akciami klesli rovno o 96 percent.
Run na banku napríklad aj pre nepodložené fámy je pre každú finančnú inštitúciu extrémne nepríjemný, našťastie, tento nebol zase až taký veľký a banka situáciu ustála. Suma vkladov jej už zase rastie. Avšak jej akcie rýchlo klesajú. Ale o to teraz nejde. Ide o to, že Credit Suisse je prvou európskou lastovičkou predznamenávajúcou budúce udalosti vo financiách a v bankovníctve. Celá situácia je totiž veľmi komplexná: