Nord Stream nemohol byť zničený tak, ako tvrdí Hersh

Nord Stream. Foto: TASR/AP

Pred týždňom vyvolal svetovú pozornosť článok zaslúžilého novinára Seymoura Hersha. Ten na svojom Substacku publikoval zistenie, že za zničením plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 stoja Spojené štáty. O Hershových tvrdeniach informovali svetové médiá, aj keď často skeptickým tónom.

Najväčšou slabinou Hershovho textu je, že stojí na jednom anonymnom zdroji, ktorý však mal vhľad do celej operácie. Z toho dôvodu je veľmi ťažké informácie overiť, najmä ak človek nedôveruje oficiálnemu dementi. Dánsky analytik Oliver Alexander, ktorý sa špecializuje na otvorené zdroje, si dal tú prácu, že prešiel detailmi v Hershovom článku, a dospel k jednoznačnému zisteniu – sabotáž Nord Streamu sa nemohla uskutočniť tak, ako to Hersh popisuje.

https://standard.sk/320312/seymour-hersh-pre-nemecky-dennik-biden-odpalil-nord-stream-lebo-nemcov-neveril/
Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]