Prihlásiť sa

Teoretik medzinárodných vzťahov Stephen Walt: Putin sa mýlil, ale nie vo všetkom

Vladimir Putin Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Čas ukázal, v čom sa ruský prezident Vladimir Putin pri vpáde na Ukrajinu mýlil a v čom mal pravdu. Ale ignorovať to, v čom mal pravdu, znamená zopakovať si jeho chyby, upozorňuje prestížny americký teoretik medzinárodných vzťahov Stephen M. Walt.

Podľa Walta, ktorý pôsobí ako profesor medzinárodných vzťahov na Harvardovej univerzite, sa Putin dopustil pri invázii na Ukrajinu viacerých chýb. Napríklad zveličoval udatnosť svojej armády, ale podcenil silu ukrajinského nacionalizmu a schopnosť ukrajinských ozbrojených síl brániť svoju domácu pôdu. „Zrejme nesprávne odhadol aj jednotu Západu, rýchlosť, s akou NATO a iní prišli Ukrajine na pomoc, ale aj ochotu a schopnosť krajín dovážajúcich ruské energie uvaliť na Rusko sankcie a odstrihnúť sa od jeho energetického exportu. Možno precenil aj ochotu Číny podporiť ho. Peking síce nakupuje množstvo ruskej ropy a plynu, ale Moskve neposkytuje hlasitú diplomatickú podporu ani cennú vojenskú pomoc,“ konštatuje odborník.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami