Do Borov odchádzajú desiatky lekárov, v hre je zlučovanie oddelení, vraví dekan Juraj Payer

Dekan Juraj Payer. Foto: Lekárska fakulta UK

Päťtisíc eur nezastabilizuje stredný zdravotný personál v Bratislave, budeme ich musieť dofinancovať, inak sa budú oddelenia v hlavnom meste zlučovať, hovorí nový dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Payer. Dodáva, že rušenie lôžok ovplyvňuje nielen pacienta, ale aj výučbu medikov, preto ich určite v novom školskom roku neprijmeme o päťsto viac. Pozitívne vníma, že Rázsochy budú mať v prvej fáze vyše osemsto lôžok.

Čo v súčasnosti najväčšmi trápi lekársku fakultu?

Momentálne sa kreuje rozpočet pre Univerzitu Komenského. Dúfam, že napriek ťažkej ekonomickej situácii bude prijateľný a rektorát bude môcť pokryť zvýšené výdavky fakúlt. Špecificky nás však trápi zabezpečenie výučby klinických predmetov. Postupná redukcia lôžok v bratislavských nemocniciach v dôsledku nedostatku personálu sa dotýka nielen zdravotnej starostlivosti, ale aj výučby medikov, lebo tá sa uskutočňuje v týchto nemocniciach. Vstupuje do toho aj covid. Napríklad dnes [rozhovor sa nahrával v piatok 17. februára, pozn. red.] mám na klinike jedenásť pozitívnych pacientov, čo tiež redukuje lôžka, lebo tam nemôže byť výučba.

Ministerstvo zdravotníctva pred dvomi týždňami uviedlo, že naďalej rieši zvýšenie počtu slovenských medikov na lekárskych fakultách. O aké počty ide?

Úmysel je nepochybne dobrý, a tak to myslela aj vláda Petra Pellegriniho, ktorá tiež zvýšila počet študentov v ročníku.

...lenže vám neskôr Matovičova vláda nedofinancovala ďalšie roky ich štúdia.

Áno, a teraz to tí istí od nás opäť chcú, ale to nie je problém. Máme dostatok medikov a aj dosť tých, ktorí skončia štúdium. Problém je, že odchádzajú do zahraničia a to nevyriešime tým, že ich prijmeme viac na štúdium. Zvolili sme si tú najťažšiu cestu: o šesť rokov budeme mať viac absolventov, ale ak sa nezmenia podmienky, o to viac ich odíde preč.

Okrem toho máme málo výučbových možností. Chceme redukovať počty študentov v anglickom jazyku a nahradiť ich tými so slovenským jazykom. Aj keby sa to dodržalo, toto nie je cesta. Každá kvalitná univerzita má zahraničných študentov, lebo to vytvára jej vyšší rating.

V porovnaní s inými štátmi máme však vyšší počet cudzích študentov.

Áno, ale tieto štáty dávajú do školstva a zdravotníctva oveľa viac financií ako my. Študenti v anglickom jazyku nám aktuálne finančne pokrývajú aj výučbu slovenských študentov, lebo štát dáva málo peňazí.

Prijmete teda nejakých študentov naviac?

V tomto roku desať a rovnako nasledujúce štyri roky, takže prijmeme dokopy o päťdesiat medikov viac. Podľa mojich informácií takto reagujú aj ostatné lekárske fakulty.

Čiže žiadnych päťsto medikov, ako to chcela vláda?

Dobrý úmysel, ale absurdné číslo. Aj keby sme urobili všetko, čo je v našich silách, týmto spôsobom sa nevyriešia problémy slovenského zdravotníctva. Problém je, že absolventi odchádzajú.

Dekan Juraj Payer. Foto: Lekárska fakulta UK

Prečo nevedia nemocnice zaujať našich absolventov?

(viac…)

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]