Prihlásiť sa

Civilizácia a svetlo patria k sebe rovnako ako na druhej strane tma a barbarstvo

Ilustračné foto: Profimedia.sk Ilustračné foto: Profimedia.sk

Kondícia energetickej infraštruktúry v Južnej Afrike sa zhoršila natoľko, že tamojšia vláda vyhlásila núdzový stav. Elektrina častejšie nejde, než ide, čím trpia domácnosti, ako aj priemysel, ktorý skoro tridsaťročnú vládu Afrického národného kongresu ešte prežil. V krajine so šesťdesiatimi miliónmi obyvateľov tak hrozí ďalšie zhoršovanie životnej úrovne.

Tma, ktorá panuje pri nedostatku elektriny, akoby bola zároveň symbolickým oznámením, kam sa juh afrického kontinentu uberá: civilizácia a svetlo patria k sebe a rovnako k sebe patrí tma a barbarstvo. Súčasťou toho barbarstva sú aj úplne konkrétne činy. Šéfa národnej energetickej spoločnosti ESKOM Andrého de Ruytera, ktorého na čelo firmy menovali preto, aby aspoň trochu skrotil prebujnenú korupciu, sa v decembri minulého roka niekto pokúsil otráviť kyanidom.

Je až pozoruhodné, ako málo toho o Južnej Afrike počujeme v médiách. Ak sa aj niečo spomína, tak najčastejšie v kontexte voľného zoskupenia štátov BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika), ale sama osebe nepripútava žiadnu pozornosť. Otázka je, do akej miery je to úmyselné mlčanie.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami