Lengvarský pred odchodom ešte rozdelil vyše dvesto miliónov eur

Dočasne poverený minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) prichádza na tlačovú konferenciu po stretnutí zo zástupcami ambulantného sektoru 25. januára 2023 v Bratislave. Foto: Martin Baumann/TASR Dočasne poverený minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) prichádza na tlačovú konferenciu po stretnutí zo zástupcami ambulantného sektoru 25. januára 2023 v Bratislave. Foto: Martin Baumann/TASR

Minister zdravotníctva pred odchodom z funkcie vybral osem nemocníc, ktoré dostanú peniaze z výzvy z plánu obnovy. Polovica z nich patrí súkromníkom – tri Agelu a jedna Pente.

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že v piatok 3. marca odoberie poverenie ministrovi Vladimírovi Lengvarskému. Rezort po ňom formálne preberie dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO), ale v praxi ho má riadiť nový štátny tajomník Michal Palkovič.

Lengvarského politickej kariére zlomila väzy najmä neschopnosť plniť míľniky stanové v pláne obnovy. Napriek tomu sa deň pred oficiálnym odchodom pochlapil.

Profitujú menšie nemocnice, polovica je súkromných

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok popoludní publikovalo zoznam ôsmich nemocníc, ktoré dostanú európske peniaze na veľké investičné projekty nad päť miliónov eur. Dokopy si prerozdelia 212 miliónov eur, ktoré môžu využiť na rekonštrukciu či dostavbu.

Polovica úspešných nemocníc patrí súkromníkom – tri Agelu a jedna Pente. Zriaďovateľom ďalších dvoch sú župy – konkrétne Žilinská a Trenčianska.

Najviac peňazí má dostať popradská a levočská nemocnica, každá vyše 42 miliónov eur. Viac ako 39,5 milióna eur má získať nemocnica s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi. Finančné prostriedky majú dostať aj nemocnice v Bardejove, Skalici, Zvolene, Čadci a Bojniciach.

Zoznam žiadateľov, ktorí splnili podmienky rezortu zdravotníctva. Foto: MZ SR

Cieľom výzvy je podľa rezortu vytvoriť modernú, dostupnú a efektívnu sieť nemocníc, ktorá zabezpečí kvalitnú zdravotnú starostlivosť, atraktívne prostredie pre personál a zdravé hospodárenie.

Zapojiť sa mohli tie nemocnice, ktoré budú po reforme nemocníc v roku 2026 na I. (komunitnej) a II. (regionálnej) úrovni.

Práve tento fakt ostro kritizujú viacerí odborníci, lebo cieľom reformy je, aby sa zložitejšie výkony sústredili do väčších štátnych nemocníc, kde robia tieto výkony častejšie a sú teda pre pacienta bezpečnejšie. To znamená, že vyššie postavené nemocnice budú musieť prevziať viac pacientov ako doteraz.

Pre tieto nemocnice to bola ideálna príležitosť, lebo ako zadlžené subjekty sa na rozdiel od regionálnych nemocníc nemôžu uchádzať o eurofondy.

Podľa bývalej štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej sa veľké nemocnice už od roku 2020 pripravovali, že budú čerpať európske peniaze na svoju rekonštrukciu. Ich plány však zastavil Lengvarský, ktorý to odôvodnil tým, že nemocnice postupovali pomaly a hrozilo, že o peniaze z plánu obnovy prídeme.

Financie preto pôjdu do menších nemocníc, ktoré majú slúžiť najmä na doliečovaciu a rehabilitačnú starostlivosť.

Zoznam neúspešných žiadateľov

Rovnaký počet ústavných zdravotníckych zariadení vo výzve neuspel. Ide o štátne, ale aj súkromné nemocnice.

Zoznam žiadateľov, ktorí nesplnili podmienky rezortu zdravotníctva. Foto: MZ SR

Okrem tejto výzvy sa už vláda uzniesla, že postaví dve nové univerzitné nemocnice: hrubú stavbu v lokalite Rázsochy a dokončenú nemocnicu v Martine, v celkovej hodnote 611 miliónov eur. Táto suma predstavuje viac ako dve tretiny z celkových prostriedkov určených na výstavbu nemocníc.

Rázsochy za 281 miliónov eur však možno nestihneme postaviť. Práve to sa stalo osudným pre Lengvarského politickú kariéru.

(est)


Ďalšie články