Pôjdeme do vojny?

Ilustračné foto: Profimedia.sk

Tento článok napísal Vladimír Palko pred dvadsiatimi rokmi, predtým, než 20. marca začala invázia v Iraku. Rozhodli sme sa ho uverejniť v pôvodnej podobe s krátkym úvodom autora po dvadsiatich rokoch.

Predhovor autora po dvadsiatich rokoch

Milý čitateľ si môže prečítať môj článok, ktorým som sa pred dvadsiatimi rokmi vyjadril proti nastávajúcej vojne v Iraku. Bol publikovaný v týždenníku Domino Fórum v čísle 40 v októbri 2002, teda takmer päť mesiacov pred začiatkom americkej invázie.

Zrejme to bol jeden z prvých článkov, ktoré čelili vtedy už veľmi narastajúcej snahe slovenských médií a politických elít podporiť zámery USA vykonať inváziu. Argumentoval som v ňom, že invázia nebude spravodlivou vojnou a že by bola prinajmenšom predčasná. Tri mesiace po jeho uverejnení som ako člen slovenskej vlády hlasoval proti účasti slovenskej vojenskej jednotky na invázii. Považujem to za jedno zo svojich najvýznamnejších politických rozhodnutí. Invázia do Iraku spolu s následnými udalosťami, ktoré rozpútala, bola najhoršou vojenskou katastrofou 21. storočia. V rozsahu katastrofy ju môže onedlho predbehnúť vojna na Ukrajine.

Keď čítam článok po dvadsiatich rokoch, miestami sa musím pousmiať, dnes by som argumentoval lepšie. Ale časť argumentácie sa vydarila.

Moje rozhodovanie o vojne nebolo výsledkom nejakých hlbokých znalostí globálnej politiky. Bol v tom kúsok intuície, ale najmä som mal to šťastie, že som poznal názory niektorých ľudí, ktorí ma ovplyvnili. Na Slovensku to bol Ján Čarnogurský, vo svete Patrick Buchanan.

Milý čitateľ posúdi, ako som pred dvadsiatimi rokmi uvažoval.

Čas na vstup do vojny nenastal

Možný americký útok na Irak je v týchto mesiacoch zahraničnopolitickou témou číslo jeden. Nepatrím k tým, ktorí tvrdia, že vo vojne sú obe strany zlé. Sú i také vojny, v ktorých nie je ťažké povedať, kto je dobrý a kto je zlý.

(viac…)
Vladimír Palko

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]