Iračan na Slovensku: Keď prišli Američania, nežili sme v slobode, ale v trvalom chaose

Morees Gaggi na streche svojho bývalého domu v Karakoši. Foto: Slovenská katolícka charita

Morees Gaggi pochádza z irackého mesta Karakoš, pred postupujúcim Islamským štátom ušiel aj s rodinou v roku 2015. Na Slovensko prišli v rámci 150-člennej komunity syriackych kresťanov. Z detstva si však spomína aj na inváziu a bombardovanie Iraku, čo považuje za začiatok trvalého chaosu vo svojej vlasti a tiež si pamätá na vyčíňanie amerických vojakov. „Túžili sme po slobode, ale tá neprišla. Skôr prišiel zmätok a veľká neistota,“ tvrdí v rozhovore pre Štandard.  Morees dnes žije v Trnave, za manželku si vzal Slovenku Martinu a majú spolu jedno dieťa. 

Počas invázie do Iraku ste mali necelých desať rokov. Ako si na to spomínate?

Chodil som vtedy na základnú školu, dostali sme vtedy týždeň voľna.

Ale asi to neboli klasické prázdniny...

Nie, ľudia sa báli, boli sme zavretí doma.

Vy ste doma tiež prežívali strach?

Skôr neistotu. Vojna bola pri Bagdade a na juhu, my sme boli na severe. Ľudia u nás však nevedeli, čo majú očakávať, kde všade sa bude bombardovať.

Vnímali ste to ako inváziu alebo oslobodzovanie?

Iracká armáda bojovala do konca, takže sme to brali ako inváziu. Samozrejme, záleží na tom, koho sa pýtate. Vtedy sme nevedeli odpovedať na takúto otázku, či ide o oslobodzovanie alebo inváziu. Faktom je, že situácia v Iraku sa po invázii zhoršila.

(viac…)
Matej Gašparovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]