Slobode treba niekedy pomôcť. Zákaz nedeľného predaja je liberálny návrh

Ilustračná fotografia. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Proti návrhu na obmedzenie nedeľného predaja sa strhol odpor z liberálneho spektra, polemika sa ako obvykle nezaobišla ani bez ďalšieho kola blúznenia o akomsi teokratickom štáte, ktorý údajne na Slovensku rozširuje svoje chápadlá. Pritom je to presne naopak.

Umožniť ľudským bytostiam, aby nemuseli v nedeľu nedobrovoľne pracovať – pokiaľ nejde o nevyhnutné povolania, ako sú, povedzme, lekári – je výsostne liberálnou agendou.

Nielen preto, že dáva človeku slobodu a obmedzuje nanucovanie práce, ale najmä preto, že mu zároveň dáva dôstojnosť. To sú práve tie dve hodnoty, ktoré sú množstvu takzvaných liberálov často buď úplne ukradnuté, alebo jednoducho nedokážu domyslieť všetky skutočné dôsledky procesov a ľudskej dynamiky, v ktorých sa sloboda odohráva.

Práve nedeľný predaj je typickým príkladom.

Prečo je to dobrý nápad

Proti zákazu nedeľného predaja v maloobchode sa obvykle namieta, že ide práve o zásah do slobody. Je to falošný argument – darmo hovoriť o slobode pri rozhodnutiach, kde nemáte plnú možnosť slobodne si vybrať. Presne tak je to v prípade mnohých zamestnancov obchodných reťazcov, ktorí musia naklusať do roboty aj v čase, keď ich rodina zasadá k nedeľnému obedu.

Väčšina z nich by podľa prieskumov privítala voľnú nedeľu. Ale nemôžu si ju dovoliť. Musia byť v práci, lebo im tak vychádzajú služby.

Za nedeľný zákaz je aj väčšina zákazníkov, ktorí aj tak v nedeľu nakupujú menej. A, paradoxne, za obmedzenie predaja v nedeľu sú aj mnohé reťazce.

(viac…)
Matej Gašparovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]