Ukrajinské obilie prevalcovalo slovenskú agroprodukciu. Ak bude v Únii, bez odškodnenia neprežijeme, tvrdí šéf komory poľnohospodárov

Vojna na Ukrajine priniesla pre nášho napadnutého suseda aj komplikácie s vývozom obilia, keďže hlavné námorné trasy cez Čierne more zostali do veľkej miery zablokované. Ukrajina je pritom potravinárska a obilná veľmoc. Európa jej prišla na pomoc tým, že umožnila tranzit jej produkcie cez kontinent, množstvo obilia ale oproti pôvodným plánom zostáva v Európe a deformuje trh. O nezamýšľaných dôsledkoch pre slovenských producentov sa redaktor Štandardu rozprával s Emilom Machom, predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a generálnym riaditeľom Agropodniku Trnava.

Emil Macho. Foto: Matúš Zajac Emil Macho. Foto: Matúš Zajac

Čo spôsobilo zrušenie ciel a kvót na ukrajinskú agroprodukciu slovenským producentom?

Opatrenia Európskej komisie na pomoc Ukrajine po ruskej invázii mali jednu hlavnú myšlienku, a tou bol transport obilia. Európa mala byť tranzitným územím pre ukrajinské obilie najmä do krajín, kde sa pôvodne vyvážalo. Teda predovšetkým do severnej Afriky a celkovo do regiónu Afriky ako takej. Bohužiaľ, stal sa pravý opak. Európa nie je tranzitnou krajinou, ale stala sa spotrebiteľom lacného ukrajinského obilia. Dnes tu máme pokles ceny a prebytok európskeho obilia.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.