Čínsky recept na krátkodobé ohúrenie, ale aj dlhodobú katastrofu

Nedávne zvolenie Si Ťin-pchinga na tretie obdobie vlády v Číne v našich geografických polohách veľa rozruchu nevyvolalo. Nakoniec, pri autoritárskych režimoch sa voľby aj tak považujú len za divadlo.

Si Ťin-pching, generálny tajomník čínskej komunistickej strany. Foto: TASR/AP Si Ťin-pching, generálny tajomník čínskej komunistickej strany. Foto: TASR/AP

No v Číne to až tak neplatilo. Po skúsenostiach s Mao Ce-Tungom si strana dávala pozor, aby sa príliš veľa moci nekoncentrovalo v rukách jedného vodcu. Nielen bezprecedentné tretie obdobie, ale aj teatrálne vykopnutie bývalého prezidenta Chu Ťin-tchaa zo snemu napovedá, že po 47 rokoch sa niečo v Číne mení.

Pre viacerých komentátorov je tou hlavnou zmenou presun od cieľovania rastu ekonomiky k cieľovaniu rastu moci. Od čias radikálnych ekonomických reforiem Teng Siao-pchinga v 80. rokoch si komunistická Čína zachovávala tvrdo pragmatický prístup, kde bol prioritou ekonomický rast.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.