UCI zakázala štartovať dvom ruským olympijským medailistkám, pre porušenie neutrality

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) zakázala dvom ruským dráhovým cyklistkám štartovať na vrcholných podujatiach, pretože porušili pravidlá monitorujúce ich neutralitu počas vojny na Ukrajine.

Marija Novolodská. Foto: twitter

Marija Novolodská. Foto: twitter

Anastasija Vojnovová a Marija Novolodská, ktoré získali bronzové medaily na OH 2020 v Tokiu, tak od štvrtka nemôžu štartovať na súťažiach UCI. Platí to aj pre majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v auguste v Glasgowe.

UCI môže odoprieť neutrálny štatút pretekárom alebo funkcionárom, ktorí spolupracovali s ruskými alebo bieloruskými ozbrojenými zložkami, alebo vyjadrili podporu vojne. Potrestať ich môže, aj keď sa zúčastnili na demonštráciách na podporu vojny, či nosili symbol "Z", ktorý sa spája s inváziou na Ukrajinu.

Vojnovová získala na OH 2020 bronz v tímovom šprinte, na predchádzajúcich hrách v Riu vybojovala v rovnakej disciplíne striebro a na konte má aj niekoľko titulov majsterky sveta. Novolodská získala v Tokiu bronz v madisone, v zbierke má aj striebro z ME a viacero medailí z juniorských šampionátov.

(tasr)