TRENČÍN - Už nejaký čas obyvatelia jednotlivých trenčianskych mestských častí upozorňujú na oneskorené či nepravidelné kosenie zelene. No zatiaľ čo jedni kritizujú samosprávu za nezodpovedný prístup, množia sa tiež názory, že nekosené plochy nemusia byť nutne škodlivé.
Zeleň má v mestskom prostredí bezpochyby neodmysliteľný význam. Stromy, kríky a tráva pomáhajú čistiť vzduch od emisií a baktérií, redukovať hluk a najmä udržiavať miernu teplotu vzduchu, na rozdiel od rozpálených ciest a budov. Trávnaté plochy tiež zlepšujú vsakovanie dažďovej vody do pôdy, čo je dôležité napríklad pre udržanie hladiny podzemnej vody.
V prípade nedostatočnej starostlivosti o mestskú zeleň a nedostatočného kosenia sa však môže presadiť agresívne rastlinstvo, ako napríklad palina, ambrózia a iné odolné druhy. Nevadí im suché počasie ani horúčavy, sú schopné prežiť aj mimoriadne zaťažujúce podmienky. Okrem toho produkujú alergény, ktoré spôsobujú problémy mnohým ľuďom, nehovoriac o komplikovaných prechádzkach s domácimi miláčikmi či o tom, že plochy plné burín poskytujú ideálny úkryt rôznym hlodavcom a kliešťom.
Na všetky spomenuté fakty už niekoľko dní intenzívne upozorňujú Trenčania v diskusiách na sociálnych sieťach. Problém ale nevznikol neochotou samosprávy. Podľa Eriky Ságovej, hovorkyne mesta, prvé kosenie verejnej zelene v meste sa začalo v mestskej časti Sever 4. mája, o týždeň neskôr na Juhu a od 15. mája v mestskej časti Stred a Západ. Pomerne veľké množstvo daždivých dní však práce spomalilo.
„No i tak sme nespokojní, ako pomaly postupovalo kosenie na Severe a Západe. Za porušenie zmluvy, teda nedodržanie termínov v mestskej časti Západ a Sever, si uplatňujeme pokutu. Požiadali sme dodávateľa o okamžitú nápravu. Aktuálne pripravujeme nové verejné obstarávanie, kde chceme zmeniť nastavenie zmluvy a povinnosti dodávateľa, aby v budúcnosti bolo jej plnenie kvalitnejšie,” uviedla pre redakciu.
V časti parku pod Juhom sa však mesto Trenčín zapojilo do celosvetovej iniciatívy Máj bez kosenia. Cieľom tohto projektu bolo umožniť vytvorenie biotopu a zabezpečiť potravu pre opeľovače na začiatku sezóny. „Je to obzvlášť dôležité hlavne v mestách, kde sú zdroje kvetov obmedzené. Pásy vedľa chodníkov v parku kosíme,” doplnila Ságová.
Podľa Milady Eštókovej, vedúcej Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR, je z pohľadu hygieny životného prostredia vhodné pristupovať k údržbe zelene z dvoch hľadísk. Pre alergikov má pravidelné kosenie výhodu z dôvodu minimalizácie tvorby peľu.
No z hľadiska ochrany biodiverzity je vhodné mozaikové kosenie a zachovanie určitých nepokosených ostrovčekov a pásov pre ochranu hmyzích spoločenstiev.
„Ak sa to robí profesionálne, t. j. odstraňujú sa alergénne druhy, ako napr. palina či ambrózia, ktoré patria medzi najsilnejšie jesenné alergény, rôzne druhy tráv a podporuje sa výsadba pôvodných menej alergénnych druhov, je možné dosiahnuť určitý súlad medzi ochranou zdravia alergikov a podporou biodiverzity a jej ekosystémových služieb, ako sú podpora miestnej mikroklímy, vodozadržiavacia funkcia, biotop pre živočíšne druhy atď.”, vysvetlila skúsená odborníčka.
Aj Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ pre našu redakciu potvrdila, že pravidelné kosenie pomáha znižovať výskyt peľu v ovzduší, ale nie vždy je správne manažované. Pokosená tráva totiž často ostáva na mieste viac dní a peľ sa uvoľňuje do ovzdušia aj z peľníc trávy ležiacej na zemi.
„Každé kosenie podnecuje trávu do ďalšieho kvitnutia a pokiaľ sa realizuje, až keď tráva začína znova kvitnúť, prispieva to k predlžovaniu peľovej sezóny tráv, ktorých peľ sa vyskytuje v ovzduší dlhšie obdobie v alergiologicky významných koncentráciách. Kosenie v mestách by preto malo mať profesionálny manažment,” myslí si Láffersová.
Je teda potrebné zvážiť rôzne faktory a nájsť k tejto problematike vyvážený prístup v rozsiahlejšej diskusii. Podľa odborníkov je však možné upraviť kosenie a starostlivosť o zeleň tak, aby sa minimalizovali negatívne dopady, ako sú alergie, šírenie škodcov či estetické problémy, a zároveň sa zachovali environmentálne výhody zelene v mestskom prostredí.