Zmení sa rokovacia sála na politické bojisko?

ŽILINA – Po piatich týždňoch sa chystajú opäť zasadnúť do rokovacích lavíc poslanci krajského zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja a je viac ako pravdepodobné, že rokovacia miestnosť sa v pondelok 3. júla zmení na politické bojisko.

zsk-zasadnutie-avizo V poradí piate tohtoročné rokovanie zastupiteľstva ŽSK je zvolané na pondelok 3. júla. FOTO: ŽSK

Ostrá výmena názorov sa očakáva hlavne pri debate o rušení detských ambulantných pohotovostných služieb, ale aj pri rozhodovaní o ďalších krokoch pri optimalizácii sietí stredných škôl v Žilinskom kraji. Problematiku rušenia ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast chce na rokovaní krajského parlamentu otvoriť ružomberský primátor Ľubomír Kubáň, ktorý v polovici júna o svojom nesúhlasnom postoji informoval v otvorenom liste aj ministra zdravotníctva Michala Palkoviča.

Ministra zdravotníctva zároveň pozval na návštevu regiónu, aby si spoločne vyskúšali dopravné spojenie do nemocníc v Dolnom Kubíne či Liptovskom Mikuláši, ktoré by podľa ministerstva mali byť náhradou za zrušenú detskú pohotovosť. „Možno budete prekvapený, ale čísla dojazdov, ktoré vyrátali úradníci a boli verejne prezentované ako argument, sú v reálnej situácii len čistou teóriou,“ odkázal ministrovi Kubáň.

Iniciatíva v diskusii sa očakáva aj od Igora Janckulíka zastupujúceho oravský región, ktorý netajil rozpačité pocity po nedávnom rokovaní komisie zdravotníctva. „Na stretnutí bola aj hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu, ktorá nemá ani potuchu, akú cestnú infraštruktúru máme v okrese Námestovo. Myslí si, že dostupnosť z obcí je do 30 minút do nemocnice v Trstenej a hovorí, že matky s deťmi majú chodiť k lekárovi cez pracovnú dobu. Neuvedomuje si, že matky, ktoré majú v okrese Námestovo aj viac detí, nemusia mať v rodine auto a chodia do zamestnania,“ skonštatoval Janckulík.

Vzplanutie vášní sa očakáva aj pri prerokovaní ďalšieho postupu optimalizácie siete stredných škôl, proti ktorej majú výhrady predovšetkým poslanci v liptovského regiónu, kde už vznikla petícia za zachovanie Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši. Poľnohospodárske odbory z tejto školy by mali byť presunuté k Lesníckej škole v Liptovskom Hrádku.

„Odbory získajú kvalitnejšie priestory na vykonávanie odborných činností, aby nabrali na vážnosti a dôležitosti. Potravinárske odbory budú presunuté na Hotelovú školu, zostávajúce technické odbory budú presunuté na polytechnickú školu do Ružomberka,“ priblížila plány hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová.

Poslanci budú schvaľovať aj návrh na zrušenie Spojenej školy v Žiline – Bytčici a Strednej odbornej školy podnikania v Žiline. „Nahradí ich Stredná odborná škola podnikania a služieb so sídlom v Žiline. Zrušené budú odbory, o ktoré dlhodobo nevykazujú žiaci záujem, alebo budú zrušené v zmysle novej vyhlášky, pričom duplicitné odbory sa presunú do Hotelovej akadémie v Žiline,“ dodala Lacová.

V novej škole sa podľa jej slov posilnia odbory týkajúce sa obchodných činností, ako napríklad obchodný pracovník, asistent predaja a ekonomické a administratívne služby v podnikaní. Žilinská županka Erika Jurinová zvolala rokovanie zastupiteľstva na pondelok 3. júla so začiatkom o 10:00 a v programe je avizovaných spolu 17 bodov.

Poslanci by mali rozhodovať aj o ďalšej úprave rozpočtu či o spolufinancovaní dvoch cezhraničných projektov – obnove hradu Likava a výstavbe cyklotrasy medzi Bytčou a hranicou s Trenčianskym krajom. V programe sú tiež bilančné správy Letiskovej spoločnosti Žilina a Nadácie ŽSK na podporu rodiny za rok 2022.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok