Feministky zúria. Maďarská pro-life prezidentka na konferencii žien uviedla, že chce zvýšiť pôrodnosť

361635078_832638018223782_4471553010761130349_n Katalin Nováková druhá sprava. Foto: Facebook/ Novák K.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková čelí kritike za prejav na medzinárodnej feministickej konferencii v Rwande. Organizátori podujatia zdôraznili, že sa s jej názormi nestotožňujú a pozvala ju rwandská vláda.

Maďarská hlava štátu sa v týchto dňoch nachádza v Afrike. Po návšteve Tanzánie zavítala aj do Rwandy. Ide vôbec o prvú maďarskú prezidentskú návštevu v tomto štáte.

Niektorí delegáti konferencie o právach žien v Rwande boli šokovaní, že sa na nej objavila maďarská prezidenta, ktorá je odporkyňou potratov, informuje The Guardian.

Na konferenciu Women Deliver v Kigali ju pozvala rwandská vláda. Jednou z diskutovaných tém boli aj reprodukčné práva. Pred prezidentským úradom zastávala Nováková funkciu ministerky pre záležitosti rodiny a podieľala sa na presadzovaní maďarskej politiky, ktorej cieľom je zvýšiť pôrodnosť. Minulý rok napríklad skonštatovala, že „ženy by nemali súťažiť s mužmi a nemali by očakávať, že budú zarábať rovnako“.

Šéfovala aj medzinárodnej organizácii Politická sieť pre hodnoty, ktorá sa zasadzuje proti potratom a manželstvám osôb rovnakého pohlavia.

Boli sme zaskočené, máme iný názor

Nováková dala svoje názory najavo hneď pri otvorení konferencie. Uviedla, že v oblasti rodovej rovnosti je cieľom Maďarska zvýšiť pôrodnosť. Vyjadrila nádej, že jej dospievajúca dcéra sa bude cítiť slobodná mať „aj desať detí, ak sa tak rozhodne“.

„Liekom na demografický problém Európy je, aby mali ženy skutočnú slobodu rozhodovania a nemuseli sa vzdať svojej rodiny kvôli kariére,“ napísala na sociálnej sieti maďarská hlava štátu.

To sa nestretlo s pochopením zvyšných feministiek. Napríklad Delphine O, francúzska špeciálna vyslankyňa pre globálnu iniciatívu Generation Equality, na Twitteri napísala, že Novákovej „takzvané ,prorodinné‘ hodnoty sú v rozpore s tým, čo zastáva šesťtisíc feministiek v tejto miestnosti“.

„Boli sme zaskočené,“ povedala Bruna Martinezová, aktivistka z Brazílie a členka Young Feminist Europe. „Nechápeme, prečo pozvali takúto ženu.“

Organizácia Women Deliver vo vyhlásení uviedla, že sa „v žiadnom prípade nestotožňuje s názormi prezidentky Novákovej“ a že otvárací ceremoniál „viedla hostiteľská krajina, a preto pozvanie rečníkov spadalo do jej kompetencie“.

Maliha Khanová, výkonná riaditeľka organizácie Women Deliver, však dodala, že súhlasila s účasťou Novákovej. „Ak chceme dosiahnuť to, čo chceme dosiahnuť, musíme spolupracovať a hovoriť s ľuďmi, s ktorými v mnohých veciach nesúhlasíme,“ povedala.

(est)


Ďalšie články