Prihlásiť sa

Ako to bolo s ponukou Fica pre Pellegriniho

Vo¾by2022: O post predsedu BSK sa bude uchádza Ján Mažgút Andrej Danko. Foto: TASR.

Andrej Danko dostal v televízii Markíza zaujímavú otázku: či by mal Fico ponúknuť funkciu premiéra Pellegrinimu. Danko odpovedal, že to sa už stalo. A že si myslí, že je to už dohodnuté. Danko to myslel dobre. A dopadlo to ako vždy.

Jeho slová okamžite dementoval Hlas. A krátko po ňom aj Smer: „Danko nás vždy vedel prekvapiť…“ Ak Smer vyhrá voľby a bude schopný zostaviť koalíciu, o funkciu premiéra sa vraj bude uchádzať Fico.

Danko opäť pôsobí ako babrák. Treba však dodať, že tentoraz mala otázka, na ktorú odpovedal, reálny základ. Problémom boli len Dankove nie veľmi presné odpovede.

Robert Fico ešte pred letom poslal Pellegrinimu odkaz, že je pripravený spolupracovať s Hlasom v novej vláde. A zároveň je pripravený rokovať aj o možnosti, že post premiéra by za istých podmienok nemusel obsadiť víťaz volieb, ale Pellegriniho Hlas.

Staršia ponuka Fica však exspirovala. Je neaktuálna.

Dôvody sú dva. Prvým je to, že Pellegrini nereagoval. Nijaké rokovania na túto tému neboli. A preto nemôžu existovať ani predbežné dohody.

Druhým dôvodom je nová politická realita. Neformálna ponuka Fica pre Pellegriniho prišla v čase, keď Smer predbehol Hlas. Vymenili si pozície jednotky a dvojky. No Smer ďalej ostával v izolácii.

Dnes vyzerá politická mapa úplne inak. Smer má podľa niektorých prieskumov nakročené blízko k hranici 25 percent. Hlas padá na tretiu pozíciu (ak ho predbehne Republika, skončí na štvrtej).

Navyše, v lete vyskočila nad päť percent Dankova SNS. Na opačnom konci sa zas spoľahlivo prepadli Hegerovi Demokrati. A blízko rizikového pásma sa topia aj strany ako SaS či Obyčajní. Istý postup nemajú ani Sme rodina a KDH.

Jendoducho: politické možnosti Smeru sú dnes širšie ako pred troma mesiacmi. Naopak, široký protificovský front má trhliny. A pozícia Hlasu ako rozhodujúcej strany je čoraz viac labilná.

Fico dnes nemá dôvod opakovať najvyššiu ponuku pre Pellegriniho. Na obrat v politike Hlasu mu po novom stačí oveľa menej.

Trúfalé odkazy Fica, že sa po prípadnom víťazstve Smeru bude uchádzať o funkciu premiéra, pôsobia prirodzene.

Napokon, Fico už v podobnej pozícii bol. Stalo sa to v roku 2016. Vo voľbách bol pre väčšinu spoločnosti aj väčšinu strán neprijateľný. Lenže po voľbách, ktoré vyhral Smer, to Fico otočil. Dokázal zlomiť Bugárov Most, Procházkovu Sieť aj SNS.

Bugár a Procházka sa na rokovaniach o koalícii so Smerom pokúsili napnúť svaly. Navrhli, aby v novej vláde neboli Fico ani Kaliňák.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami