Španielskeho prezidenta futbalu za bozk hráčke vyšetruje prokuratúra. Jeho mama sa zamkla v kostole a drží hladovku

Rubiales odmietol odstúpi z postu prezidenta španielskej federácie Luis Rubiales. Foto: TASR/AP

Španielska prokuratúra začala predbežné vyšetrovanie prezidenta tamojšej futbalovej federácie Luisa Rubialesa pre podozrenie zo sexuálneho obťažovania. Jeho matka sa zamkla v kostole a vyhlásila, že bude pokračovať v hladovke, pokiaľ bude pokračovať „neľudský a krvavý lov na jej syna“.

K incidentu prišlo počas finálového ceremoniálu MS žien v Sydney, na ktorom šéf španielskeho futbalu pobozkal čerstvú majsterku sveta Jennifer Hermosovú na pery.

„Prokuratúra začala predbežné vyšetrovanie incidentu s cieľom preskúmať skutočnosti, ktoré by mohli predstavovať trestný čin sexuálneho útoku,“ citovala z vyhlásenia agentúra AFP.

Prokurátori uviedli, že začatie vyšetrovania podnietili verejné vyhlásenia hráčky, podľa ktorých sa dá predpokladať, že sexuálny akt, ktorému čelila zo strany Rubialesa, nebol dobrovoľný. Právni experti budú taktiež kontaktovať Hermosovú, aby jej poskytli možnosť obrátiť sa do 15 dní so žalobou na súd.

Rubiales sa v piatok na mimoriadnom zasadnutí Španielskej kráľovskej futbalovej federácie (RFEF) za tieto činy ospravedlnil. Zároveň však napriek silnému tlaku politikov a futbalových predstaviteľov odmietol odstúpiť z postu prezidenta federácie a vyhlásil, že sa stal obeťou honu na čarodejnice zo strany „falošných feministov“.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) informovala, že Rubialesovi pozastavila výkon funkcie až do momentu, kým disciplinárna komisia prešetrí jeho správanie. Riadiaci orgán svetového futbalu však neuviedol žiadny časový plán rozhodnutia disciplinárnej komisie. Sudcovia tohto orgánu môžu uložiť jednotlivcom sankcie od varovania a pokuty až po pozastavenie činnosti v športe. Krok FIFA prišiel po tom, čo RFEF pohrozila zásahom proti Hermosovej za to, že odmietla prijať Rubialesovu verziu vysvetlenia bozku.

V sobotu zasiahol aj disciplinárny sudca FIFA Jorge Palacia, aby ochránil základné práva Hermosovej a integritu disciplinárneho prípadu. Palacio nariadil Rubialesovi, aby sa prostredníctvom seba alebo tretích osôb zdržal kontaktovania alebo pokusu o kontaktovanie Hermosovej a jej blízkeho okolia. Rovnako musia postupovať aj všetci funkcionári a zamestnanci RFEF.

Podporujú ho mama a sestra

Matka suspendovaného prezidenta Angeles Bejarová sa zamkla v kostole a vyhlásila, že bude pokračovať v hladovke, pokiaľ bude pokračovať „neľudský a krvavý lov na jej syna“. Informoval o tom denník Marca.

Podľa zdroja je žena v kostole v Motrile aj so svojou sestrou. Požaduje, aby futbalistka Jennifer Hermosová, ktorú Rubiales pobozkal na slávnostnom odovzdávaní cien na MS, povedala pravdu a držala sa verzie udalostí, o ktorých hovorila na začiatku škandálu.

Rubialesova matka verí, že bozk medzi jej synom a Hermosovou bol obyčajný a ľudsky plynúci z radosti, čo podľa nej dokazujú aj fotografie, a podľa nej nedošlo k sexuálnemu zneužívaniu. Bejarová vyzvala všetkých na pochopenie, keďže sa to podľa nej môže stať každému.

Hermosová a ďalších 80 hráčok Španielska uviedli, že nebudú hrať za národný tím, kým sa nezmení jeho vedenie. Drvivá väčšina členov realizačného tímu ženskej futbalovej reprezentácie Španielska podala v sobotu hromadnú výpoveď. Stalo sa tak v rámci vyjadrenia solidarity hráčke, ktorú po finálovom stretnutí MS v Sydney pobozkal na ústa šéf španielskeho futbalu. Hermosová však predtým uviedla:

„Bolo to úplne spontánne recipročné gesto vzhľadom na veľkú radosť z víťazstva na MS. S prezidentom máme skvelý vzťah. Jeho správanie voči nám všetkým bolo v poriadku a bolo to prirodzené gesto náklonnosti a vďačnosti. Vyhrali sme majstrovstvá sveta a nebudeme sa rozptyľovať od toho, čo je dôležité.“

(tasr, est)


Ďalšie články