Bývalý kardinál nie je pre demenciu kompetentný postaviť sa pred súd za zneužívanie

Theodore McCarrick Theodore McCarrick. Foto: TASR/AP

Sudca v americkom štáte Massachusetts v stredu rozhodol, že 93-ročný bývalý rímskokatolícky kardinál Theodor McCarrick pre demenciu nie je kompetentný postaviť sa pred súd. Kedysi vplyvný katolícky prelát bol obvinený z obťažovania 16-ročného chlapca v roku 1974, informujú agentúry AP a Reuters.

Počas súdneho pojednávania psychologička najatá prokuratúrou uviedla, že McCarrick má značné nedostatky v pamäti. Počas dvoch stretnutí si často nedokázal spomenúť, o čom hovorili pred hodinou. Doktorka Kerry Nelliganová tiež povedala, že neexistujú žiadne lieky, ktoré by mohli zlepšiť tieto symptómy.

Vo februári McCarrickovi právnici požiadali súd, aby prípad zamietol s tým, že bývalý kardinál má pravdepodobne Alzheimerovu chorobu. Podľa nich má „obmedzené chápanie“ trestného konania. V inom prípade sexuálneho zneužívania v štáte Wisconsin je pojednávanie s ním naplánované na 18. septembra.

McCarrick je jediný americký kardinál, ktorý čelil obvineniam zo sexuálneho zneužívania detí. V minulosti svoje obvinenia odmietol.

Bývalého arcibiskupa Washingtonu D.C. prepustil pápež František z kňazského stavu v roku 2019, keď interné vatikánske vyšetrovanie potvrdilo, že sexuálne obťažoval dospelých aj deti.

Tento prípad znamenal pre katolícku cirkev veľkú stratu dôveryhodnosti, pretože o „problematickom“ správaní McCarricka Vatikán vedel už v roku 1999. Napriek tomu sa stal vplyvným kardinálom a vyslancom „mäkkej diplomacie“ Svätej stolice.

(tasr)


Ďalšie články