Prezident Policajného zboru (PZ) SR Štefan Hamran v pondelok uviedol, že v rámci preverovania zadržali medzi prichádzajúcimi migrantmi dve osoby podozrivé z terorizmu. Jedného z dvoch Iračanov vraj už oficiálne vyhostilo aj Nemecko. „Ide o ľudí, ktorí svietia v európskych databázach. Komunikovali sme s Interpolom, FBI aj Irakom,“ povedal Hamran. Pre stále platnú mimoriadnu situáciu však ani týchto ľudí vyhostiť nemožno.
Zhoršenú situáciu s prílevom migrantov v niektorých južných okresoch Slovenska zvládli podľa Štefana Hamrana policajti dobre, prípadné nedostatky pripísal nízkemu počtu uchádzačov o vstup do policajného zboru. Spomenul aj „administratívnu prekážku“, na základe ktorej nemožno vyhostiť migrantov zo Sýrie a Afganistanu. Policajti tiež tlačia na zrušenie stále platnej mimoriadnej situácie, pre ktorú „nesmú vyhostiť ani jedného migranta“, zdôraznil policajný prezident.
Hamran podotkol, že minulý týždeň bol podpísaný dodatok k dohode o spolupráci medzi slovenskou a maďarskou políciou. Podstatou bolo to, že donedávna slovenská polícia mohla pôsobiť len v slovensko-maďarskom pohraničí, a teda nevedela pomáhať v boji proti nelegálnej migrácii na celom maďarskom území, napríklad s eskortovaním migrantov na srbsko-maďarské hranice.
„Dávam do pozornosti, že maďarská strana nám opakovane oznámila, že v prípade zavedenia kontrol na štátnych hraniciach od nás nebude preberať tých nelegálnych migrantov podľa readmisnej dohody, to znamená, všetci zostanú u nás. Tie dohody nefungujú, Maďari nám povedali, že nepreberú ani jedného. Je to politické rozhodnutie, kde my ako polícia nemáme manévrovací priestor,“ vraví Hamran. Doplnil tiež, že „v rámci readmisky sme prevzali 800 migrantov, nezostal tu ani jeden, všetci sa opakovane snažia dostať do Nemecka“.
Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký doplnil, že „readmisia neznamená povolenie na pobyt“, ide o čisto evidenčný úkon. „Neznamená to, že nám sem budú vracať tisícky migrantov“, ubezpečil novinárov.
Hamran ďalej uviedol, že je potrebné pomáhať Maďarsku, keďže mu chýbajú kapacity na prevoz nelegálnych migrantov zadržaných na maďarskom území, do Srbska. „A pre nás je to momentálne záchranné koleso. Nezadržať ich na území Slovenskej republiky, ale ešte v prihraničnom území,“ vysvetlil.
Policajný prezident dodal, že na to nemáme kapacity ani materiálno-technické podmienky. Zdôraznil, že polícii chýba personálny substrát a je nemožné, aby sme hermeticky uzavreli hranicu s Maďarskom. Za podstatné však považuje, že bola podpísaná dohoda, čo slovenskej polícii umožňuje pomáhať aj na rumunsko-maďarských, srbsko-maďarských či maďarsko-ukrajinských hraniciach. V júni požiadali policajti podľa Hamranových slov o výpomoc zo strany Ozbrojených síl. „Zatiaľ nám nevyhoveli, stojí to na ministerstve obrany,“ konštatoval.
Dodal, že od politických predstaviteľov zaznelo, že Maďarsko by malo intenzívnejšie chrániť svoju hranicu. „Akože, pardon, srbsko-maďarská štátna hranica je intenzívnejšie chránená ako slovensko-ukrajinská štátna hranica,“ zdôraznil Hamran. Maďari majú podľa neho na 150-kilometrovej hranici so Srbskom dvojitý elektrický plot i tlakové senzory, a napriek tomu majú tisíce migrantov denne.
Policajný prezident tiež uviedol, že 97 percent migrantov sa hlási k sýrskej národnosti, čo preverujú v rámci konaní o administratívnom vyhostení. Tieto čísla majú podľa Hamrana potvrdené. Doplnil, že vyhosťovať Sýrčanov ani Afgancov nemôžeme, jestvuje tu administratívna prekážka. Zdôraznil, že Slovensko je len tranzitnou krajinou. Očakáva, že s príchodom chladnejšieho počasia sa migračný tok zníži.
Hamran ďalej pripomenul novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorú policajný zbor navrhoval ešte v máji tohto roku. Tá by umožnila cudzineckej polícii nevydávať „písomné potvrdenie o možnosti zotrvať na území SR“. „To potvrdenie, ktoré je dnes kritizované, vydáva slovenská polícia na základe novely o pobyte cudzincov, ktorú predložil do parlamentu konkrétne Robert Fico a pán Kaliňák,“ vysvetľuje Hamran a dopĺňa, že daný návrh prešiel, dostal sa do zákona a daná norma je účinná.
Potvrdenie o zotrvaní v SR sa vydáva na konci administratívneho konania o vyhostení. „Podotýkam, na celej trase sme jediní, ktorí takéto potvrdenie vydávajú. Samozrejme, že na to zrejme nelegálna migrácia reagovala, najmä prevádzači, ktorí sú znalí tejto problematiky. A to ustanovenie, ktoré do zákona dostali títo dvaja politici, nám dnes robí šarapatu a hromadia sa nám nelegálni migranti, ktorí čakajú na toto potvrdenie,“ uviedol. Polícia podľa Hamrana navrhovala, aby sa dané ustanovenie zákona znovelizovalo. Polícia podľa neho len podstupuje podľa zákona, a preto potvrdenia musí vydávať. Dané opatrenie podľa neho treba zo zákona odstrániť.
Téma nelegálnej migrácie sa podľa Hamrana hrubo zneužíva v rámci predvolebnej kampane. Dodal, že vedeli, že to príde, no nevedeli kedy a od ktorej politickej strany. Tieto otázky sú už podľa policajného prezidenta zodpovedané.
(sab, sita)