Prihlásiť sa

Strelkyňa Barteková získala zlato na majstrovstvách Európy

Danka Barteková Slovenská reprezentantka v streleckej disciplíne skeet Danka Barteková. Foto: Martin Baumann/TASR

Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Danka Barteková sa v druhej polovici augusta stala premiérovo v kariére majsterkou sveta v skeete a v pondelok zisk titulu svetovej šampiónky potvrdila zlatom z majstrovstiev Európy.

Na nedávnom svetovom šampionáte v azerbajdžanskom Baku si zabezpečila účasť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži, teraz zbierku individuálnych titulov kontinentálnej šampiónky rozšírila už na štyri trofeje. Okrem toho šesťkrát získala zlato na ME aj v tímovej súťaži žien.

Už 38-ročná Barteková postúpila do šesťčlenného finále ako víťazka kvalifikácie, ktorú ovládla výkonom 123 bodov. Medzi poltucet najlepších sa dostala aj Monika Štibravá, ktorá trafila 120 terčov. Pred bránami finále zostali siedma Vanesa Hocková (119 bodov), Lucia Kopčanová (22. miesto, 112) a Dominika Buzášová (33., 109).

Vo finále sa ako prvá porúčala Štibravá po prvej eliminácii a obsadila konečnú 6. priečku. Po nej z hry o medaily vypadli aj Nemka Nele Wissmerová a Talianka Martina Bartolomeiová. Barteková sa držala na čele a pred Taliankou Dianou Bacosiovou viedla o jeden výstrel pred záverečnými desiatimi „asfaltovými holubmi“, keď už Britka Amber Jo Rutterová brala bronz. V závere síce minula jeden terč, ale jej súperka tie spravila jednu chybu a titul tak získala Slovenka. V celom finále Barteková minula iba tri terče zo šesťdesiatich.

Rodáčka z Trenčína získala na ME už jubilejné desiate zlato v kariére, okrem toho brala dvakrát striebro a päťkrát bronz. Z MS má bilanciu 1-2-8 a v na olympijských hrách v Londýne si vystrieľala bronzovú medailu.

V aktuálnom roku ešte na Slovenku čaká novembrové finále Svetového pohára v Katare.

(sita)