Simona Halepová dostala štvorročný dištanc za doping

Simona Halepová Simona Halepová . Foto: TASR/ Sin-chua

Rumunská tenistka Simona Halepová dostala štvorročný trest za porušenie antidopingových pravidiel. Nezávislá komisia potvrdila rozhodnutie Medzinárodnej agentúry pre tenisovú integritu (ITIA) a potrestala bývalú svetovú jednotku za užívanie zakázanej látky roxadustat a pre nezrovnalosti v jej biologickom pase.

Komisia zriadená na základe uznesenia organizácie Sport Resolutions zasadala 28. a 29. júna tohto roka v Londýne, kde vypočula odborných a vedeckých svedkov v mene Halepovej a ITIA, pričom hráčka vypovedala priamo pred komisiou. Následne 11. septembra potvrdila zistenia, že dvojnásobná grandslamová víťazka sa dopustila úmyselného porušenia antidopingových pravidiel podľa článku 2 antidopingového programu (TADP).

 Halepová mala dočasne pozastavenú činnosť od októbra minulého roka, keď jej vyšiel pozitívny dopingový test na zakázanú látku roxadustat. Od začiatku tvrdila, že je nevinná a nedopatrením užila kontaminovaný výživový doplnok. Vzorka moču odobratá 29. augusta 2022 na US Open dokazuje prítomnosť a užívanie roxadustatu. Druhé obvinenie sa týkalo nezrovnalostí v biologickom pase (ABP). Komisia prijala argument, že Halepová užila kontaminovaný výživový doplnok, ale určila, že objem, ktorý požila, nemohol viesť ku koncentrácii roxadustatu v zistenej pozitívnej vzorke. Zákaz činnosti bude trvať do 6. októbra 2026. Prípad je naďalej predmetom odvolacieho procesu.

„Môj boj pokračuje. Komisia oznámila predbežné rozhodnutie v mojom prípade. Uplynulý rok bol najťažší zápas môjho života a môj boj, žiaľ, pokračuje. Svoj život som zasvätila tenisu. Pravidlá, ktorými sa riadi náš šport, beriem veľmi vážne. Som hrdá na to, že som nikdy vedome ani úmyselne neužila žiadnu zakázanú látku. Odmietla som prijať rozhodnutie komisie o štvorročnom zákaze a mám v úmysle sa odvolať na Športový arbitrážny súd,“ citovala Halepovú agentúra AFP.

„Po zložitom a prísnom pojednávaní vítame rozhodnutie nezávislej komisie. Množstvo dôkazov, ktoré komisia posúdila v oboch prípadoch, bolo značné. ITIA postupovala v súlade s príslušnými procesmi tak, ako by mala postupovať v prípade akéhokoľvek iného jednotlivca. Konala v súlade so Svetovým antidopingovým kódexom, čím sme splnili svoj účel a zodpovednosť za dodržiavanie zásad spravodlivej súťaže. Komisia uznala, že v rámci písomného rozhodnutia dodržala náležitý postup. Rozumieme značnému záujmu verejnosti o tento prípad a naďalej sa snažíme byť čo najtransparentnejší. Celé rozhodnutie včas zverejníme,“ uviedla výkonná riaditeľka ITIA Karen Moorhouseová.

(tasr)


Ďalšie články