Prihlásiť sa

Spieva na Trumpa ódy a vychvaľuje ho do nebies. Kto je nová republikánska hviezda Vivek Ramaswamy

Presidential candidate Ramaswamy outlines plans for dismantling federal agencies Vivek Ramaswamy. Foto: Profimedia.sk

Americký viceprezident nie je príliš významná funkcia. Zo zákona má málo právomocí aj povinností. Predsedá Senátu, aj keď reálne sa dostavuje len keď treba rozsúdiť rovnosť hlasov, tým v podstate jeho povinnosti končia. Jeho pravý význam spočíva v tom, že je iba „jednu zástavu srdca“ od najmocnejšieho úradu na planéte. Dvojnásobne to platí vtedy, keď je prezident dávno v dôchodkovom veku a nie je práve v najlepšej fyzickej kondícii.

Vek a vetchosť sú spomínané hlavne v súvislosti s Joeom Bidenom. Ten bude mať v novembri 81 rokov a na vrchole síl evidentne nie je. Jeho najpravdepodobnejší protikandidát Donald Trump však tiež nie je žiadny mladík, v júni dosiahol 77. Trump je síce v lepšom mentálnom stave alebo aspoň nevykazuje zostupnú tendenciu, na rozdiel od Bidena má však prinajmenšom nadváhu a nešportuje. Zdravotné komplikácie teda nie sú vylúčené ani u neho. Aj v prípade Trumpa je nanajvýš dôležité, kto by bol jeho viceprezidentom.

Vzhľadom na to, že jeho pozícia v rebríčku popularity sa zdá neotrasiteľná, Trumpa chce v primárkach, ako uvádza web RealClearPolitics, v priemere voliť 53,4 percenta republikánov, druhého Rona DeSantisa 14,8 percenta, nominačný proces sa zdá dosť zbytočný. Lenže má jedného pozorného diváka, ktorým je práve Donald Trump.

Je dosť možné, že si medzi svojimi súpermi vyberie svojho kandidáta na viceprezidenta. Špekuluje sa, že Trumpovým favoritom je Vivek Ramaswamy, tridsaťosemročný multimilionár. Pred pár mesiacmi ešte úplne neznámy, teraz má pred sebou krkolomnú, ale nie úplne nepravdepodobnú cestu do Bieleho domu.

Ramaswamy, potomok indických imigrantov, sa narodil roku 1985 v Cincinnati v štáte Ohio. Jeho životopis je žiarivý. Biológia na Harvarde, práva na Yale, stáže na Wall Street, pôsobenie v debatných krúžkoch. Ešte počas štúdií začal podnikať, tvrdí, že predtým, než absolvoval Yale, bol jeho majetok 15 miliónov dolárov.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami