Prihlásiť sa

ECB opäť zdražuje euro

CB zvýšila svoje k¾úèové úrokové sadzby o 25 bázických bodov Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová gestikuluje na tlačovej konferencii vo Frankfurte vo štvrtok 14. septembra 2023. ECB vo štvrtok aj napriek slabému hospodárskemu rastu zvýšila svoj kľúčový úrok, už desiatykrát po sebe, a to o 25 bázických bodov na 4,50 %, aby znížila infláciu. Foto: TASR/AP

Keď sa hovorí o vývoji výmenného kurzu eura voči doláru, komentátori sa často zameriavajú skôr na udalosti v zámorí. Ide o to, že investori pri svojich nákupoch akosi prikladajú väčšiu váhu americkým štatistikám alebo iným makroekonomickým udalostiam z USA než tomu, čo sa deje na starom kontinente. V závere týždňa si však eurozóna mohla naplno užiť svetlá reflektorov. Na programe totiž bolo zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB).

Predstavitelia Európskej centrálnej banky už minulý týždeň varovali investorov, že ich rozhodnutie je stále vo hviezdach. Európska centrálna banka musí v súčasnosti veľmi starostlivo zvažovať, aké sú jej priority. Na jednej strane môže ponechanie úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni opätovne podnecovať inflačné tlaky. Na druhej strane by však zvýšenie úrokových sadzieb ešte viac sprísnilo podmienky a priškrtilo (nielen) nemeckú ekonomiku. Pravdepodobne by to urýchlilo aj pád Nemecka do recesie.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami