Prihlásiť sa

Za akciou Vírus cítiť aj exministra Naďa. Terčom môže byť Republika

Snímka obrazovky 2023-09-20 o 18.19.46 Jaroslav Naď. Foto: TASR

Pri predvolebnom údere NAKA na bývalých tajných z vojenského spravodajstva nejde len o zločin a trest. Prípad má politický kontext (a do istej miery aj geopolitický). Exminister Naď považuje Republiku za „Balciarov projekt“.

Tvrdenia, že prípad Vírus je ďalšou veľkou akciou Hamrana a NAKA, ktorá zasahuje Smer, sú povrchné. Jedným z motorov vyšetrovania bol v tomto prípade minister obrany Jaroslav Naď. A zasiahnutou stranou zrejme nebude Smer, ale skôr Republika, za ktorú kandidujú bývalé figúry z vojenského spravodajstva. Kauza môže mať dosah aj na Hlas, keďže zadržaný Gučík mal čulé vzťahy s Pellegrinim.

Naď v apríli, keď bol ešte ministrom obrany, avizoval, že urobí všetko preto, aby sa naplno rozbehlo vyšetrovanie a stíhanie vojenských tajných z éry Balciara. Sľuboval „150-percentnú súčinnosť“ vyšetrovateľom NAKA. Motivácia Naďa bola pochopiteľná. Už pred voľbami 2020 patril k najtvrdším kritikom šéfa Vojenského spravodajstva Balciara a rozkrádania štátneho majetku v rezorte obrany.

Podobne silná musela byť aj motivácia ministra vnútra Mikulca. Na pochybné obchody vo vojenskom spravodajstve upozornil ako prvý už v roku 2012 za Radičovej vlády. Po návrate Smeru k moci za to zaplatil – takmer šesť rokov bol stíhaný za údajné vyzradenie tajných informácií (súd ho oslobodil spod obžaloby až v roku 2018).

Kauzy Balciara a korupcia vo vojenskom spravodajstve si nepochybne zaslúžia vyšetrovanie. Médiá už pred voľbami 2020 zistili, že Balciar má majetok v objeme troch miliónov eur. Jeho pôvod nevedel vysvetliť. Podozrivo bohaté boli aj firmy, ktoré zabezpečovali nákupy pre ministerstvo a vojenské spravodajstvo.

Po nástupe Matovičovej vlády začali na týchto kauzách pracovať Naďovi ľudia na ministerstve obrany aj polícia. NAKA ešte začiatkom roka, za vlády Obyčajných, vykonala sériu razií, pri ktorých zaistili milióny eur a zadržali bývalého šéfa vojenskej kontrarozviedky.

Vyšetrovanie tejto kauzy sa malo zaradiť do výkladnej skrine vlády OĽaNO.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami