Prihlásiť sa

Západ verzus Čína. Kto z koho?

Čínska milionárka a podnikateľka Zhang Xin na Svetovom ekonomickom fore v Davose. Zdroj: flickr.com Čínska milionárka a podnikateľka Zhang Xin na Svetovom ekonomickom fore v Davose. Zdroj: flickr.com

Začiatkom septembra boli európske médiá plné správ o tom, ako na mníchovskom autosalóne tento rok prevažovali čínske automobilky. Čínske elektroautá vtrhli do Európy ako prívalový dážď – ich podiel na trhu stúpol z pol percenta v roku 2019 na dnešných osem percent. A to je ešte len začiatok.

Jednu takúto správu komentoval na Twitteri viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy ČR Radek Špicar slovami: „Dúfam, že to nikoho neprekvapuje. Naučili sme ich to my…“ Jeho slová možno vnímať tak, že hovoril ako Čech a Európan, ale aj ako niekdajší manažér koncernu Volkswagen. Pokiaľ to neplatí úplne doslova práve pre elektromobily, tak všeobecne pre západný, najmä nemecký priemysel celkom určite.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami