Vládna propaganda o pilotnom testovaní

premiér Igor Matoviè brífing Roman Mikulec Jaroslav Naï Roman Mikulec, Igor Matovič a Jaroslav Naď. Foto: Michal Svítok/TASR

Komentár prečo a v čom sa vláda správa manipulatívne. Týka sa to Oravy aj Slovenska.

V rámci vládneho naháňania ľudí do čo najvyššej účasti na celoplošnom testovaní COVID-19 si vládna garnitúra s morálkou starosti nerobila. V piatok večer členovia vlády presviedčali občanov na účasť aj manipulatívnou argumentáciou. Dezinterpretovali vplyv pilotného testovania na Orave, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 23. až 25. októbra, týždeň pred tým celoplošným. Tvrdili, že pilotné testovanie zrazilo denné prírastky nakazených na Orave na veľmi malé číslo, a preto to isté treba robiť na celom Slovensku.

Nemám nič proti lokálnemu testovaniu, Orava bola od septembra veľmi zasiahnutá vírusom. Nájsť infikovaných tam, kde je predpoklad, že ich je veľa, môže byť rozumné. Lenže vládni politici nám zamlčali jednu dôležitú informáciu. A síce, že denné prírastky nakazených na Orave začali klesať už niekoľko dní pred pilotným oravským testovaním. Áno, pandémia začala na Orave slabnúť už pred testovaním.

Reč čísel

Pred sebou máte tabuľku 7-dňovej incidencie v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, ako aj  na Orave ako celku, ktorú mi poskytol dátový analytik Ivan Bošňák. Teda každé číslo v políčku znamená počet nových infikovaných za ostatných sedem dní. Toto číslo v okrese Námestovo dosiahlo maximum 546 infikovaných už šesť dní pred pilotom a potom padalo, v okrese Dolný Kubín bolo maximum 395 štyri dni pred pilotom. Okres Tvrdošín bol o niečo oneskorený vo vývoji epidémie oproti ostatným dvom, ale i on dosiahol maximum 432 dva dni pred pilotným testovaním. Na Orave ako celku sa to podarilo štyri dni pred pilotom a potom to padalo.

Zdroj: Ivan Bošňák/Dáta bez pátosu

Summa summarum, počty nakazených na Orave klesali už dávno pred pilotom, počas pilotu aj po pilote. Naozaj nič proti lokálnemu testovaniu, ale podsúvať nám, že ono spôsobilo pokles na Orave, nie je pravda. Čím všetkým je ochotná nás vláda kŕmiť, aby nás presvedčila o svojej neomylnosti?

Najhoršie na tejto celej veci je to, že nikto, ale naozaj nikto z vlády, médií, krízových epidemických štábov a komisií, teda nikto z ľudí, ktorí by nás občas mali upokojiť aj dobrou informáciou, to neurobil. Pritom bolo dôležité z psychologického hľadiska upozorniť ľudí na dobrú správu, že niekde lokálne už pandémia stráca dych. Veď ľudia potrebovali dobrú informáciu ako soľ. Ale oni to neurobili. Len nás strašili. Dokázal to iba jeden dátový analytik, Ivan Bošňák (aktuálny rozhovor s ním nájdete dnes večer medzi podcastmi). Informáciu, že na Orave to už klesá, som od neho dostal už pred pilotným testovaním. Nebyť Ivana Bošňáka, tak papkáme seno.

Dúfam, že nás vláda už takto manipulovať nebude. Ale o svoju informovanosť sa pre istotu starajme sami.     


Ďalšie články