Prihlásiť sa

Situáciu na ukrajinskom fronte prehlušuje ohňostroj

Boje na frontovej línii pri Bachmute v Doneckej oblasti Ukrajinskí vojaci jazdia na terénnych vozidlách na frontovej línii neďaleko mesta Bachmut v Doneckej oblasti. Foto: TASR/AP

Spravodajstvo z rusko-ukrajinskej vojny začína byť v našom priestore odpútané od reality tak, že už to musí vidieť aj vojensky úplne netrénované oko. Niekoľko týždňov nám nielen ukrajinské zdroje, od ktorých je to pochopiteľné, ale aj také autority, ako generálny tajomník NATO, hlásia prielomy ruskej línie, ktoré však majú tú vlastnosť, že nevedú k žiadnemu zreteľnému pohybu frontu.

Od začiatku júna, keď Ukrajina odštartovala niekoľko mesiacov vopred očakávanú protiofenzívu, za cenu strát desiatok tisíc mužov a desiatok percent doteraz dodanej západnej ťažkej techniky, dobyla 0,25 percent Rusmi okupovaného územia. To prosím nie je propaganda ruskej štátnej televízie, ale odhad britského týždenníka Economist. O Economiste sotva niekto môže tvrdiť, že by mal proruské sklony. Naopak, týždenník zo svojej analýzy nevyvodzuje potrebu pokúsiť sa rokovať o mieri, ale že by sme sa mali psychicky a ekonomicky pripraviť na krutú opotrebovávaciu vojnu.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami