Zranené zvieratá z voľnej prírody liečia v rehabilitačných staniciach

BANSKÁ BYSTRICA – Zraneným živočíchom vo voľnej prírode pomáhajú záchranné zariadenia pre liečbu a rehabilitáciu voľne žijúcich zvierat. Ich priekopníkom na Slovensku je Rehabilitačná stanica (RS) pri Správe CHKO Štiavnické vrchy v Banskej Štiavnici.

rehabilitacia-kolaz Priekopníkom na Slovensku je Rehabilitačná stanica pri Správe CHKO Štiavnické vrchy v Banskej Štiavnici Foto: RS CHKO ŠV

Rehabilitačná stanica pri Správe CHKO Štiavnické vrchy je určená predovšetkým na umiestnenie, dlhodobejšiu rehabilitáciu a prípravu na návrat do prírodného prostredia voľne žijúcich dravých vtákov, sov, bocianov, volaviek a iných druhov vtákov.

„Rehabilitácia chránených živočíchov je komplexný proces, ktorý zahŕňa starostlivosť, liečbu a rehabilitáciu voľne žijúcich živočíchov, či už sú poranené, hendikepované, alebo sú to osirelé mláďatá, za účelom ich vypustenia v dobrej psychickej a fyzickej kondícii vo vhodnom prostredí,“ hovorí zoologička Alexandra Veselovská zo Správy CHKO Štiavnické vrchy.

Rehabilitácia vznikla podľa nej ako taká odpoveď na to, že ľudstvo aj spoločnosť si uvedomujú, že prinášajú veľmi veľa negatívnych faktorov, ktoré prispievajú k znižovaniu populácie živočíchov. „A aby vykompenzovali tento negatívny faktor, rozhodli sa založiť tieto rehabilitačné stanice,“ vysvetľuje zoologička s tým, že v rehabilitačných staniciach zbierajú aj dáta jednotlivých zvierat, či vyhotovujú ich fotodokumentáciu.

Samotná starostlivosť o poraneného alebo inak poškodeného jedinca pozostáva zo vstupnej veterinárnej prehliadky, kde sa na základe diagnózy zdravotného stavu určí ďalší postup starostlivosti o poškodeného živočícha. Zviera je následne umiestnené do karanténneho boxu, kde je niekoľko dní pozorovaný jeho zdravotný stav. Liečba a príprava na návrat do prírodného prostredia prebiehajú pod odborným dohľadom v rehabilitačných voliérach.