Arpád Soltész: Definitívne som odišiel zo Slovenska. Chorobou sú tri štvrtiny slovenských voličov

AKTUALIZOVANÉ Kontroverzný novinár Arpád Soltész vo štvrtok (5. 10.) oznámil, že v pondelok definitívne odišiel zo Slovenska. Publicista pri tejto príležitosti ostro zaútočil na väčšinu sobotných voličov.

Arpád Soltész. Foto: Profimedia.sk Arpád Soltész. Foto: Profimedia.sk

Soltész, ktorý svoje rozhodnutie oznámil na sociálnej sieti, svojich sledovateľov uistil, že tak neurobil zo strachu pred šéfom Smeru Robertom Ficom, opísal však svoje znechutenie zo slovenskej ,,nenávistnej väčšiny“. Týmto slovným spojením označil tri štvrtiny slovenských voličov.

„Chorobou je tých zhruba 75 percent slovenského elektorátu, ktorý opäť volil rôzne odtiene hnedej, plus ten ťažko odhadnuteľný podiel voličov liberálnej demokracie, ktorí sú ochotní jej hodnoty do nejakej miery tolerovať výmenou za západný blahobyt, ale inak im skôr prekážajú,“ napísal Soltész na margo volebných preferencií Slovákov.

„Žijú a rozmýšľajú v súlade s kultúrnymi vzorcami, ktoré sa vyvíjali po stáročia. Hádať sa s národom je prosto nezmysel, či už s jeho nenávistnou väčšinou, alebo s toxicky optimistickou menšinou, ktorá odmieta prijať realitu, aby z nej nemusela vyvodiť bolestné a nepohodlné závery,“ dodal.

Soltészovove prepočty naznačujú, že osobne sú pre neho prijateľné iba strany Progresívne Slovensko, SaS a prípadne Demokrati. Práve tie spolu získali asi 25 percent hlasov.

Nenápadné víkendové avízo

Soltész svoj odchod naznačil už v nedeľu v povolebné ráno, keď svoj status na sociálnej sieti uviedol slovami „kto chce žiť na Západe, musí ísť na Západ“. Novinár v ňom skonštatoval, že volebná mapa jasne ukázala, že Slovensko na Západ nepatrí a Robert Fico sa podľa neho vydal na cestu, ktorá vraj nevyhnutne „vedie do Moskvy“.

„Ak chcete žiť na Západe, má to logické a celkom nekonfliktné riešenie. Choďte na Západ. Ostatným blahoželáme k volebnému výsledku a prvému dňu života v ruskom svete, ktorý si vypýtali,“ napísal tiež.

Slováci ako šváby a totálna vojna s Ruskom

Publicista sa v posledných rokoch zviditeľnil viacerými spornými vyjadreniami a možno ho považovať za jedného z najradikálnejších predstaviteľov tunajšieho liberálneho prostredia.

Väčšinovú slovenskú spoločnosť slovne napadol aj v roku 2021, keď v podcaste portálu Aktuality Ráno nahlas uviedol, že Slováci sú „šváby“ Európy, ktoré zalezené v „diere“ prežijú všetko, no cenou za to bude vraj úpadok a zaostávanie spoločnosti.

Vlani tiež vyzýval na boj s Ruskom aj za cenu jadrovej vojny a apeloval na priame zapojenie do vojny na Ukrajine. „Je najvyšší čas, aby sa do tejto vojny naozaj zapojila celá západná civilizácia a okamžite ju ukončila. Inak Rusko ukončí západnú civilizáciu,“ povedal komentátor.

Veľkú pozornosť vyvolalo aj to, keď v roku 2021 na Facebooku žartoval o strieľaní konzervatívnych novinárov, pričom použil termín „vakcinovanie“. K týmto slovám siahol po článku Štandardu. Neskôr sa za zvolený slovník ospravedlnil.

Mnohí o odchode len hovorili, on ho aj uskutočnil

Soltészov exodus z krajiny prichádza po tom, ako sa v jeho prostredí pred voľbami vo veľkom šírili hrozby o odchode do cudziny za predpokladu, že hlasovanie dopadne v prospech strán ako Smer, Hlas, SNS OĽaNO, KDH či Republika.

Soltész v statuse, kde oznámil svoje zásadné rozhodnutie, ďalej informoval, že jeho pravidelná relácia s Petrom Tkačenkom bude pokračovať už iba cez telemost a v budúcnosti sa plánuje venovať písaniu románov a scenárov. Svojim sledovateľom však prisľúbil aj občasné komentáre slovenskej politiky.

Arpád Soltész sa narodil v roku 1969 ako syn emigranta a vnuk veľkostatkára. Po skončení strednej školy emigroval do Nemecka, kde si vyskúšal aj umývanie riadov v reštaurácii. Po roku 1989 sa vrátil a začal študovať prekladateľstvo, v druhej polovici deväťdesiatych rokov, v ére mečiarizmu, si našiel prácu v novinách. Pracoval vo viacerých regionálnych aj celoslovenských denníkoch i týždenníkoch a v televízii JOJ. Pôvodne sa špecializoval na investigatívnu žurnalistiku, neskôr pôsobil skôr ako politický komentátor.

 (mch, ste, tod)


Dosah konsolidačného balíčka najviac zaujíma rodiny. K celkovému poklesu v disponibilných príjmoch pre priemernú rodinu ročne najviac prispejú zmeny, ktoré nesporne patrili v poslednom období k tým najdiskutovanejším – úprava rodičovského dôchodku, zmeny v DPH…
Prejsť na článok