AKTUALIZOVANÉ Oblasť východného Slovenska v pondelok krátko po 20:20 zasiahlo relatívne silné zemetrasenie. Podľa aktualizovaných dát malo silu 4,9 lokálneho magnitúda. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR s odvolaním sa na Oddelenie seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV), ktoré manuálne interpretovalo prvotné automatické dáta.
Podľa informácií sa epicentrum nachádzalo v katastri obce Ďapalovce v Okrese Vranov nad Topľou. Otrasy zaznamenali aj v Košiciach, Prešove, Humennom, Trebišove, Bardejove, Snine, Svidníku, Sobranciach a mnohých ďalších lokalitách.
Zemetrasenie sa podľa štátnych úradov odohralo v hĺbke 17,8 kilometra. Jeho dosah cítili aj v susedných štátoch: na Ukrajine, v Poľsku a Maďarsku.
Podľa dát, na ktoré sa odvoláva web iMeteo.sk, ľudia cítili zemetrasenie v okruhu 200 kilometrov od epicentra a mohlo ho na vlastnej koži zaregistrovať až 6 miliónov obyvateľov nachádzajúcich sa v štyroch spomenutých štátoch.
„Aktuálne zemetrasenie ku ktorému došlo je jedno z najsilnejších v novodobej histórii Slovenska,“ napísal portál iMeteo.sk.
Svedkyňa: Myslela som si, že padá bytovka
„Zľakla som sa, myslela som, že nám padá bytovka. Dokonca sa sám zapol digestor,“ povedala Petronela z Košíc.
,,Sedel som doma na gauči a zrazu sa začalo všetko triasť. Porcelán v skrinke cinkal o seba, triasli sa steny a hýbal sa podo mnou aj gauč. Trvalo to maximálne 5 sekúnd,” skonštatoval Marek z Humenného.
„Zemetrasenie na Domaši utrhlo loď Bohemia zo suchého doku z kolajníc priamo do Domaše. Na miesto smerujú hasiči. Loď voľne plavá po Domaši. Nové info budeme zverejňovať priebežne,“ informovala na sociálnej sieti stránka Domaša City Dobrá.
Podľa lekárky z interného oddelenia nemocnice v Humennom na oddelení zavládla totálna panika a pacienti dostávajú lieky na upokojenie.
Na základe nepotvrdených správ by mohli oblasť zasiahnuť aj ďalšie otrasy a obyvatelia by mali tomu prispôsobiť svoje správanie a podľa možností sa zdržovať na prízemí príbytkov.
Odborníci presnú hodnotu zatiaľ určiť nevedia
Zemetrasenie potvrdil vedúci aj oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Kristián Csicsay. „Môžem potvrdiť, že išlo o seizmický jav na východe Slovenska. Presnú magnitúdu a lokalizáciu však momentálne neviem potvrdiť,“ uviedol Csicsay.
Ako sme už napísali, Európske-stredomorské seizmologické centrum na svojom webe informuje, že epicentrum malo byť zhruba v okolí 18 kilometrov od Humenného a dosiahnutá malá byť magnitúda 5.
„Ja tipujem, že bude menšia, lebo to je automatická lokalizácia. Presnejšia bude tá ručná. Ak by magnitúda bola okolo 5, tak naposledy sme mali zemetrasenie s epicentrom na území s takouto magnitúdou pred asi 80 rokmi. Takže na naše pomery je to silné,“ povedal pre TASR Csiscay s tým, že takéto zemetrasenie môže spôsobiť škody.
Rekord z dávnej minulosti
Doposiaľ najsilnejším zemetrasením na území dnešného Slovenska je zemetrasenie v Komárne v roku 1763 o sile s magnitúdou 6.3, pripomína iMeteo.sk.
V dôsledku zemetrasenia bolo 279 domov úplne zničených a 353 domov sa čiastočne zrútilo. Ďalších 213 domov potrebovalo nákladné opravy a 219 domov potrebovalo opravy s menšími nákladmi.