Prihlásiť sa

Črtá sa prvý spor Zuzany Čaputovej s novým premiérom Robertom Ficom. Pôjde v ňom o veľa

22profimedia-0812294879 Foto: Profimedia.sk

Slovensko môže zohrať dôležitú rolu v medzinárodnej politike a jediný, kto tomu môže zabrániť, je slovenská prezidentka.

Robert Fico nepotreboval na zostavenie vlády ani celých 14 dní. Poverenie mu formálne vyprší až v pondelok, ale Fico nenechal nič na náhodu a vláda by mohla byť v pondelok už vymenovaná a pripravovať si programové vyhlásenie a predstúpenie pred parlament.  

Či to tak bude, alebo nie, ovplyvní pani prezidentka.  

Bude zaujímavé sledovať, či dokáže aj ona konať v kratších termínoch, aké sa snažila vymedziť politikom, alebo sa začne hrať na slepú babu.

Je to dôležitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Dôvody sú vnútropolitické aj zahraničnopolitické.

Končiaca Ódorova vláda totiž nezvláda svoje úlohy. Nejde len o to, ako laxne pôsobí na východnom Slovensku po zemetrasení, ale aj o povesť a renomé štátu voči partnerom v EÚ. Ako mi v rozhovore povedal nemenovaný vysoký diplomat dôležitej stredoeurópskej krajiny, Ódorov kabinet vyvoláva medzi západnými diplomatmi veľký údiv. Nelegálna migrácia je totiž pre Nemecko veľký problém. Bloomberg píše, že Nemci mali len v auguste vyše 200-tisíc žiadateľov o azyl, nárast o 77 percent oproti minulému roku. Logicky preto tlačia na Poľsko, Česko a Rakúsko a naši susedia tlačia na nás a na Maďarsko.

A najslabší článok v celom reťazci – pokiaľ ide o odhodlanie problém riešiť – je Slovensko. To, čo predvádzala garnitúra Mikulec-Hamran-Šimko-Ódor je lajdáctvo a alibizmus, ak nie niečo podstatne horšie.

Slovensko preto potrebuje vládu, či, ak chcete, úradníci potrebujú nad sebou ministrov.

V kuloároch však počuť, že Čaputová zvažuje inú politickú operáciu.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami