Prihlásiť sa

Ženci Pietra Bruegela mali k prírode podstatne bližšie ako my dnes

Snímka obrazovky 2023-10-31 o 18.21.24 2 Pieter Bruegel starší, Ženci, detail (olej na dreve, 119 x 162 cm, 1565). Metropolitan Museum of Art, New York. Zdroj: Google Arts & Culture

Pieter Bruegel starší patrí nielen medzi najgeniálnejších a najvplyvnejších umelcov v dejinách Holandska, a je tiež jedným z najvýznamnejších maliarov všetkých čias. Spoznajte bližšie Bruegelov majstrovský obraz Ženci a objavte drsnú, ale podmanivú krásu života, ktorú na ňom zachytil.

Pieter Bruegel starší (1525 –1569) bol slávny flámsky maliar, ktorý sa venoval krajinomaľbe a zobrazovaniu sedliackych scén. Mal neobyčajný zmysel pre detail a vo svojich dielach dokázal zachytiť atmosféru prírody, aj spoločenského života. Narodil sa v Brede, a po cestách v Taliansku sa v roku 1555 usadil v Antwerpách, kde pôsobil najmä ako plodný návrhár tlačí pre popredného vydavateľa tej doby. Až neskôr sa začal plne venovať maliarskej tvorbe.

Pieter Bruegel starší – Maliar a kupujúci, detail (rytina, okolo roku 1566) – pravdepodobne Bruegelov autoportrét. Zdroj: Wikipedia

Ženci – v pote tváre sa robí na chlieb


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami