Jair Avital, jeden z členov ochranky kibucu – ktorá bojovala proti ozbrojencom Hamasu – prežil len vďaka tomu, že si ľahol medzi mŕtvych kamarátov a predstieral, že nežije. V stredu priblížil priebeh bojov a skritizoval izraelskú armádu.
Boj, ktorý trval od rána 7. októbra, prebiehal najmä v klinike na území kibucu Beeri. Napriek tomu, že bezpečnostný tím kibucu od rána žiadal a prosil o vojenské posily, malá časť z nich prišla až okolo jednej poobede a dokázali aspoň čiastočne zmeniť pomer síl. Hamas však obkolesil nemocnicu a obrancom pomaly začala dochádzať munícia. Napokon ozbrojenci vnikli dovnútra a kontrolovali, či ešte niekto žije.
Izraelská armáda na miesto dorazila až o pol šiestej večer. Po dvoch dňoch konštatovala 108 mŕtvych v kibuci pôvodne s 1 200 obyvateľmi. Z obrancov nemocnice prežil len spomenutý Jair Avital a zdravotná sestra Nirit. Obaja iba vďaka tomu, že sa skryli medzi medzi zabitých kolegov a predstierali smrť.
„Čo sa mi vrylo do pamäti a čo ma na tomto utrpení najviac desí, je, že som prišiel k vchodu do kibucu a uvidel päťsto vojakov rozmiestnených organizovane a usporiadane, ako stoja a pozerajú sa na nás. Päťsto vojakov so psami, vybavením, zbraňami, obrnenými vozidlami a nikto nič nerobil," spomína preživší Avital s dodatkom, že na výčitky smerom k vojakom, prečo im nepomohli, reagovali vojaci slovami „bojový terén nie je sterilný".
(times of israel)