Izraelská armáda si v ofenzíve proti Hamasu počína výnimočne dobre, povedal premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská armáda si v ofenzíve proti Hamasu počína výnimočne dobre, povedal premiér Benjamin Netanjahu pre americkú televíziu Fox News. Izrael podľa neho neplánuje ďalšiu okupáciu Pásma Gazy.

„Myslím si, že izraelská armáda si počína mimoriadne dobre,! povedal Netanjahu. „Nesnažíme sa vládnuť v Gaze. Nesnažíme sa ju okupovať, ale snažíme sa poskytnúť jej aj nám lepšiu budúcnosť,“ dodal.

Izraelský premiér tiež uviedol, že ak to bude nevyhnutné, budú musieť do tejto palestínskej enklávy vstúpiť „dôveryhodné sily“, aby zabránili vzniku militantných hrozieb.

Netanjahu vo viacerých predošlých vyjadreniach naznačil, že Izrael bude na neurčito zodpovedný za bezpečnosť v Gaze, Spojené štáty však tento scenár odmietajú a stavajú sa proti povojnovej okupácii.

Premiér v rozhovore povedal, že v Gaze bude musieť vzniknúť civilná vláda, a Izrael zaistí, aby už nedošlo k takému útoku, ako bol ten, čo Hamas spáchal 7. októbra. „Takže musíme mať dôveryhodné sily, ktoré v prípade potreby vstúpia do Gazy a zabijú vrahov. Pretože práve to zabráni opätovnému vzniku subjektu podobnému Hamasu,“ povedal Netanjahu. Uviedol tiež, že Gaza musí byť po vojne „demilitarizovaná, deradikalizovaná a nanovo vybudovaná“.

Predstavitelia USA tvrdia, že palestínska samospráva, ktorá má obmedzenú vládu nad okupovaným Predjordánskom, by sa mala po vojne vrátiť k vláde aj v Gaze.

(tasr, afp, reuters)