Izraelská armáda plánuje zabíjať militantov Hamasu strieľajúcich z nemocníc

Izrael plánuje zabíjať militantov hnutia Hamas strieľajúcich z nemocníc. "Ak spozorujeme teroristov z Hamasu strieľať z nemocníc, urobíme, čo musíme urobiť," uviedol hovorca armády.

Pripomenul, že členovia Hamasu uskutočňujú útoky z nemocníc. Palestínsky Červený polmesiac v piatok oznámil, že izraelskí ostreľovači strieľali na Nemocnicu al-Kuds v meste Gaza. Z miesta hlásili najmenej jedného mŕtveho a 20 zranených.

Izraelský útok na nemocnicu Šifá, ktorá je najväčšou v oblasti, si vyžiadal 13 obetí. Izraelská armáda upozornila, že Hamas podľa nej zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov a využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty.

Pod nemocnicou Šifá si podľa armády vybudovalo tunely a používa ju aj ako úkryt pre svojich veliteľov. Hamas to odmieta. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok oznámila, že 20 z 36 nemocníc v palestínskom Pásme Gazy už nefunguje. Dôvodom je intenzívne bombardovanie, zničenie a nedostatok zdravotníckych potrieb.

(tasr, afp)