Izraelské zložky zneškodnili veliteľa Hamasu, ktorý bránil evakuácii civilistov

Izraelská spravodajská služba Šin bet zneškodnila dve desiatky operatívcov, ktorí pracovali na príprave útokov proti Izraelu. Zabiť mala aj veliteľa Hamasu Ahmada Siama, ktorý zadržiaval tisíc rukojemníkov.

Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení izraelskej armády a služby vnútornej bezpečnosti Izraela, o ktorom na svojom webe v sobotu informoval denník The Times of Israel (TOI).

Vo vyhlásení sa špecifikuje, že približne polovica zabitých boli členmi takzvaného ústredia Hamasu na Západnom brehu - orgánu povereného náborom agentov zo Západného brehu a Jeruzalema na vykonávanie útokov v Izraeli, ako aj na financovanie a riadenie aktivít Hamasu v Predjordánsku.

Izraelská armáda vo svojom vyhlásení spresnila, že počas svojich operácií zasiahla približne desať cieľov v štvrti Gaza, kde sa zdržiavali agenti Hamasu, ktorí boli prepustení z izraelských väzníc v rámci výmeny zajatcov a následne sa zapájali do teroristických aktivít "s dôrazom na financovanie a plánovanie útokov" Hamasu na Západnom brehu a v Izraeli.

Britská stanica BBC s odvolaním sa na citované spoločné vyhlásenie uviedla, že medzi zabitými je aj veliteľ Hamasu Ahmad Siam, ktorý bol zabitý spolu s ďalšími militantmi pri ukrývaní sa v škole al-Burák.

Vo vyhlásení sa píše, že Siam predtým "zadržiaval asi 1000 obyvateľov Gazy ako rukojemníkov v (detskej) nemocnici Rantísí a bránil im v evakuácii na juh" Pásma Gazy, na čo ich vyzýval Izrael v snahe ochrániť pred bojmi palestínskych civilistov.

Podľa izraelskej armády a služby Šin bet bolo toto Siamovo konanie dôkazom, že Hamas používa civilistov v Pásme Gazy ako ľudské štíty". Siamovu smrť nateraz Hamas nepotvrdil a správa o nej nebola ani overená z nezávislých zdrojov.

(tasr)