Greta Thunbergová sa v stredu postavila pred súd v Londýne

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová sa v stredu postavila pred súd v Londýne, kde odmietla obvinenia z narušovania verejného poriadku. Súdne pojednávanie stanovili na február 2024, Thunbergová je stíhaná na slobode.

Greta Thunbergová. Foto: TASR/AP

Greta Thunbergová. Foto: TASR/AP

Thunbergová (20) sa postavila pred Westminsterský magistrátny súd spolu s 26 ďalšími obvinenými demonštrantmi. Ona a ďalší štyria demonštranti popreli vinu, ako ju uvádza obžaloba.

Švédsku aktivistku v októbri obvinila londýnska Metropolitná polícia z nedodržania podmienok upravujúcich konanie verejných zhromaždení po tom, ako sa počas protestu spolu s ďalšími demonštrantmi pokúsila zablokovať vstupy do hotela, v ktorom sa práve konalo stretnutie popredných predstaviteľov ropného a plynárenského priemyslu.

Pred budovou londýnskeho súdu sa v stredu zhromaždilo mnoho demonštrantov a fotografov. Na súde z bezpečnostných dôvodov neprečítali nahlas Thunbergovej adresu v Štokholme.

Greta Thunbergová sa stala tvárou mladých klimatických aktivistov na celom svete po tom, čo každý týždeň v roku 2018 organizovala protesty pred švédskym parlamentom. V roku 2023 ju zadržala alebo odviedla polícia z protestov v Švédsku, Nórsku aj Nemecku.

(tasr)