Prihlásiť sa

Nie je dôvod mať špeciálny 13. dôchodok pre všetkých. Dočasný príplatok pre tých najviac ohrozených má byť adresný

TK èlenov Rady pre rozpoètovú zodpovednos Ján Tóth. Foto: Martin Baumann/TASR

Minulý týždeň odkomunikoval Peter Pellegrini zvýšenie dodatočného príspevku k dôchodku na dvojnásobok. Predtým avizovaných 150 eur nad rámec vianočných penzií tak poskočí na rovných 300 eur. Už niekoľko mesiacov sa pritom diskutuje o tom, že verejné financie sú v zlom stave. Zvýšenie príspevku si vyžiada 220 miliónov eur navyše.  Takže len na dodatočnú injekciu pre penzistov pôjde celkovo 440 miliónov eur. Štandard v súvislosti s avizovanými zmenami v dôchodkovej oblasti oslovil Jána Tótha, predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ako vnímate toto rozdávanie? Dlhodobo sa avizuje, že na takéto výdavky Slovensko jednoducho nemá, respektíve by malo byť obozretnejšie.

Áno, výrazné zvyšovanie výdavkov a zároveň zlý stav verejných financií pôsobí trochu paradoxne. Pravdou je, že po dvoch veľkých krízach sú verejné financie naozaj v komplikovanom stave. Okrem spomenutých kríz nepomohlo ani to, že sme pred pandémiou mali stále deficitný rozpočet, hoci sme zažívali dobré ekonomické časy. A čiastočným faktorom bola aj predvolebná rozpočtová politika v tomto roku.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami