Prihlásiť sa

Herbicíd Roundup je zodpovedný za rakovinu, rozhodol opäť americký súd. Európska komisia jeho používanie predĺžila

Demonstration against Monsanto Bayer in Marseille, France - 21 May 2022 Bayer a Monsanto. Ilustračné foto: Profimedia.sk

Spoločnosť Bayer má podľa verdiktu zaplatiť trom poškodeným viac než 1,5 miliardy dolárov. Americký súd konštatoval súvislosť medzi používaním herbicídu Roundup a nádorovými ochoreniami žalobcov. Európska komisia predĺžila jeho používanie v Európe o ďalších desať rokov.

Nemecký biotechnologický a farmaceutický gigant Bayer zažíva ťažké obdobie. V rozmedzí niekoľkých dní sa objavili dve tvrdé rany pre jeho biznis. Minulý týždeň spoločnosť v Spojených štátoch amerických prehrala ďalší súdny spor s troma žalobcami, ktorí za svoje zdravotné problémy vinia herbicíd Roundup. V nedeľu Bayer oznámil ukončenie testovania nového lieku asundexian pre nedostatočnú účinnosť.

Obe udalosti ukazujú, že podnikanie v oblasti poľnohospodárskej chémie i farmácie je vysoko rizikové. Hodnota spoločnosti sa v reakcii na uvedené správy prepadla o viac než pätinu a jej vlastníci prišli zhruba o 7,6 miliardy eur.

Kontroverzia okolo herbicídu Roundup, respektíve jeho účinnej látky glyfosát, sa však nekončí. Viaceré štáty jeho používanie obmedzujú, v Európskej únii sa však bude používať naďalej. Karcinogenita prípravku zatiaľ nebola preukázaná. A poľnohospodárom chýba adekvátna náhrada.

Nešťastné dedičstvo Monsanta


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami