Rozsudok v procese so šéfom Slovenskej pospolitosti padne o týždeň. Prokurátor žiada pre Škrabáka väzenie

BANSKÁ BYSTRICA – Verdikt padne o týždeň. V stredu 29. novembra na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sudca vynesie rozsudok v prípade Jakuba Škrabáka, šéfa Slovenskej pospolitosti. Extrémistických trestných činov sa mal dopustiť v rokoch 2015 až 2018. Dnes pred samosudcom odzneli záverečné reči.

skrabak2 Jakub Škrabák vinu odmieta. Foto: SITA – Mária Pietová

Škrabák je obžalovaný z výroby, prechovávania a rozširovania extrémistických materiálov. Prokurátor preňho navrhuje nepodmienečný trest 5 rokov a 4 mesiace, obhajoba jeho oslobodenie.

„Cítim sa nevinný, nie som si vedomý spáchania žiadnych extrémistických trestných činov. Nikdy som sa k extrémizmu nehlásil,“ povedal v záverečnej reči Škrabák a dôrazne odmietol spájanie symbolov na predmetoch, ktoré predával cez internetový obchod, s extrémistickou, nacistickou ideológiou.

Jakub Šrabák bol zadržaný príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry pri zásahu proti pravicovým extrémistom na západe Slovenska v máji 2018. Šéf Pospolitosti mal šíriť symboly na tričkách, mikinách či iných predmetoch. Okrem toho v prepise jedného telefonického rozhovoru sa zdravil Na stráž!. Ide pritom o pozdrav spájaný predovšetkým s Hlinkovou gardou za Slovenského štátu.

V spomínaných symboloch išlo o prekrížené valašky v kruhu s vpísaným číslom 1488, aj o symbol kolovratu. V prvom vidia odborníci na extrémizmus neonacistický kryptogram 14 88, kde 14 odkazuje na štrnásťslovné rasistické heslo teroristu Davida Lanea a 88 na skratku pozdravu Heil Hitler, keď sa 8 vysvetľuje ako H, ôsme písmeno abecedy. V druhom zase osemramenný hákový kríž používaný v prostredí slovanských neonacistov.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok