Pokračoval proces so ženou obžalovanou z podpory terorizmu. Vypovedali znalec a kamarátka

BANSKÁ BYSTRICA – Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici pokračovalo hlavné pojednávanie s Renátou D. Žena čelí obžalobe z podpory terorizmu. Pred senátom vypovedali jej kamarátka a znalec náboženského extrémizmu.

teroristka4 Renáta vinu odmieta. Foto: Mário Kaprálik

Znalec, ktorý má osobné skúsenosti z území ovládaných ISIS, sa vyjadroval aj k audiovizuálnemu materiálu. Takisto opísal video, na ktorom sú muž, žena, starší chlapec a mladšie dievčatko. Podľa neho na jednom zo záberov má chlapec na hlave čiernu šatku s nápisom Nie je Boha okrem Alaha. Pospevuje si pritom bojovú pieseň Islamského štátu a zároveň imituje popravu – podrezávanie krku.

Na záberoch vidieť aj ordináciu Renátinho manžela so znakmi ISIS. „Islamský štát mal záujem, aby sa na jeho územie dostávali kvalifikovaní odborníci, ktorých potreboval. Bol schopný im nasľubovať čokoľvek, rôzne benefity, no nezodpovedalo to skutočnosti,“ vysvetlil znalec a doplnil, že na územiach ovládaných ISIS bola rodina považovaná za jednu jednotku, od muža sa vyžadovalo členstvo, v prípade žien vtedy, ak mali nejakú funkciu. „V islame vo všeobecnosti – a aj v egyptskej spoločnosti – platí, že žena vo väčšine oblastí poslúcha muža, manžel má v rámci diskusie posledné slovo. Doménou ženy je starostlivosť o domácnosť,“ doplnil.

Na lavicu svedkov sa posadila aj Alexandra, kamarátka obžalovanej zo študentských čias. Obe ženy boli stále v kontakte. Podľa  jej slov kým žila rodina v Egypte, život bol pokojný. Všetko sa zmenilo až neskôr. „Ona s ním do Sýrie nechcela ísť, hovorila mi to vtedy. Zostala bývať v manželovej rodine v Egypte, ale nebolo to dobré. Nakoniec ju k odchodu dohnala finančná tieseň,“ uviedla kamarátka. „Jej syn bol na otca veľmi naviazaný. On ju tiež žiadal, aby išli do Sýrie. Takisto ju presviedčal aj manžel,“ doplnila Alexandra s tým, že obžalovaná sa zaujímala o islam. Avšak najmä kvôli tomu, že išlo o náboženstvo jej detí.

Renáta na Slovensko priletela spolu s deťmi. Starší syn je v reedukačnom centre. Mladšiu dcéru, štvrtáčku, vychováva jej mama. „Po príchode na územie Slovenskej republiky boli tie detí násilne, inak sa to nedá nazvať, oddelené od matky a oddelené aj jedno od druhého. To vnímam ako absolútne negatívum celej tejto kauzy,“ uviedol obhajca obžalovanej Rastislav Urbáni.

Renáta je obžalovaná z obzvlášť závažných zločinov založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a z prečinu ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Žena, ktorá pochádza z juhu stredného Slovenska, sa na prelome rokov 2014 a 2015 dostala na územie Sýrie s cieľom pripojiť sa k manželovi, zubárovi, už ako bojovníkovi teroristickej organizácie Islamský štát.

Počas pôsobenia na rôznych miestach v Sýrii mala spolu s manželom obe deti vystaviť hrozbám vojny a vychovávať v duchu ideológie radikálneho islamu. Renáta vinu odmieta. Pred súdom vypovedala, že do Sýrie nasledovala iba egyptského manžela, ktorý tam išiel pracovať ako zubár. Kam sa dostala, zistila až neskôr, a aj napriek viacerým pokusom sa zo Sýrie s deťmi nevedeli dostať. Po páde Islamského štátu skončila v tábore ovládanom kurdskou samosprávou. Na Slovensko ju vo februári, spolu s deťmi, dopravili na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje ministerstvo zahraničných vecí. Stíhaná je vo väzbe.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok