Štvordňové prímerie medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas nadobudlo platnosť

Dohoda o štvordňovom prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas nadobudla platnosť. Prímerie, ktoré sprostredkoval Katar, sa začalo v piatok o 07.00 miestneho času. V hodinách, ktoré predchádzali dočasnému prímeriu, sa v izraelských mestách a obciach hraničiacich s Pásmom Gazy spustili sirény varujúce pred útokmi zo vzduchu.

V médiách sa v rovnakom čase objavili aj správy o intenzívnom ostreľovaní, ktoré izraelská armáda podnikla v celej Gaze.

Spravodajský web The Times of Israel v súvislosti s tým napísal, že armáda sa v posledných hodinách pred prestávkou v bojoch "snažila čo najviac pokročiť vo svojej misii proti Hamasu".

V súlade s dohodou bude o 16.00 miestneho času - podľa katarských sprostredkovateľov - oslobodených 13 rukojemníkov zadržiavaných v Gaze. Po tomto kroku bude nasledovať prepustenie nedefinovaného počtu palestínskych väzňov z izraelských väzníc.

Počas nasledujúcich štyroch dní sa plánuje prepustenie najmenej 50 žien a detí zadržiavaných Hamasom, pričom v rukách palestínskych militantov zostane podľa odhadov ešte 190 rukojemníkov.

Očakáva sa, že v rovnakom období bude prepustených okolo 150 palestínskych väzňov – väčšinou žien a maloletých, pričom niektorí z nich boli odsúdení za pokus o vraždu.

Dohoda by mala stimulovať ďalšie prepúšťanie rukojemníkov, pričom Izrael súhlasil s dodatočným dňom prímeria za každých ďalších desať rukojemníkov prepustených Hamasom.

Dohoda zároveň umožní prísun pohonných látok a humanitárnych dodávok do Pásma Gazy.

(tasr, ap, toi)