Vnútorne vysídlení Palestínčania sa po začatí prímeria usilujú dostať späť do severnej časti Pásma Gazy

Vnútorne vysídlení Palestínčania sa po začatí prímeria usilujú dostať späť do severnej časti Pásma Gazy. Podľa očitých svedkov ide o stovky ľudí. Izraelská televízia informovala, že ak to bude nevyhnutné," armáda pristúpi k "opatreniam na rozohnanie demonštrácií" na zabránenie ľuďom v presúvaní sa z juhu na sever enklávy.

Vnútorne vysídlení Palestínčania sa usilovali dostať na sever Pásma Gazy, aby skontrolovali svoje domovy či príbuzných v meste Gaza i ďalších častiach tohto územia. Izraelské vojenské letectvo medzitým pozastavilo svoje prelety nad južnou časťou Pásma Gazy.

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom začalo platiť v piatok ráno o 7.00 miestneho času. Pred jeho začatím izraelská vláda varovala, že "vojna sa ešte neskončila" a severná časť Pásma Gazy je stále "nebezpečnou vojnovou zónou", v ktorej je zakázaný pohyb.

Palestínčania by mali zostať v "humanitárnej zóne" na juhu tejto pobrežnej palestínskej enklávy, upozornila armáda. DPA však konštatuje, že pre civilistov by mal byť umožnený pohyb zo severu na juh pásma Gazy, nie však v opačnom smere.

V izraelských oblastiach hraničiacich s Gazou sa medzitým ozývali sirény ohlasujúce letecký poplach aj po tom, čo do platnosti vstúpilo prímerie. Izraelská armáda spresnila, že varovné sirény zneli v obciach pozdĺž Pásma Gazy. V predchádzajúcich vojnách v Gaze opakovane dochádzalo k porušovaniu prímeria na začiatku jeho platnosti z oboch strán konfliktu.

(tasr, dpa)