Prihlásiť sa

Falošná legenda. S Ficovým prijatím v Prahe je to presne naopak, než píšu médiá

Robert Fico Foto: Profimedia.sk

Slovenské médiá s odvolaním sa na české zdroje píšu, že premiér Robert Fico si naplánoval návštevu Prahy na deň, ktorý nevyhovoval českému prezidentovi Petrovi Pavlovi a ani vedeniu obidvoch komôr českého parlamentu. Pritom je to presne naopak.

Médiá tiež zdôrazňujú a oceňujú rolu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vraj prehovorila českého prezidenta Pavla, aby sa s novým slovenským premiérom stretol. Stretnutie a prvá oficiálna zahraničná cesta premiéra Fica, ktorá sa dnes koná v Prahe, má pritom úplne iné pozadie a kontext. To, čo o nej píšu médiá, je falošný a zmanipulovaný obraz.

Podľa zdrojov Štandardu z prostredia slovenskej aj českej diplomacie, ktoré si neželali byť menované, to bolo presne naopak.

Robert Fico od začiatku a v duchu dlhodobej tradície, ktorú od roku 1993 udržiavajú obidva štáty, stál o návštevu Prahy a rýchle stretnutie s premiérom Petrom Fialom. Patrí to k základnej politickej výbave Fica, v Prahe mal vždy dobré vzťahy bez ohľadu na osobu premiéra či prezidenta, česko-slovenskú spoluprácu zdôrazňoval aj volebný program Smeru.

Fico sa dokonca pokúsil o stretnutie s Fialom už počas cesty na prvé zasadnutie Európskej rady, kam cestoval ako čerstvo vymenovaný premiér ešte bez dôvery v parlamente pred mesiacom, v dňoch 26. a 27. októbra. Jeho úrad prišiel s návrhom, aby do Bruselu cestoval s medzipristátím v Prahe, kde by sa aspoň krátko stretol s premiérom Fialom predtým, než si bude podávať ruky s ostatnými premiérmi EÚ.

Česká strana stretnutie odsunula a slovenský a český premiér sa stretli aspoň popri rokovaní v Bruseli.

A najneskôr odvtedy sa začala v diplomatických kruhoch obidvoch štátov prekvapivo náročná úloha, aby došlo k plnohodnotnej návšteve slovenského premiéra v Prahe.

To, že nie je situácia jednoduchá, potvrdila aj prvá cesta ministra zahraničných vecí Juraja Blanára, keď sa stretol 6. novembra so svojím českým náprotivkom, ministrom Janom Lipavským. Ten, ako si všimli pozorní diváci, neprišiel slovenského ministra privítať pred budovu českého ministerstva zahraničných vecí, ako to býva zvykom, ale prijal slovenského kolegu až vnútri v budove. Lipavský tým dal najavo istý dištanc. Slovenská strana z toho vtedy žiadnu aféru nerobila, podľa dobre informovaného zdroja si ministri dokonca na prvom stretnutí hneď potykali. Blanár urobil všetko pre to, aby cesta vyznela ako potvrdenie nadštandardných vzťahov.

Podstatne väčší problém však bol v pozadí a týkal sa plánovanej návštevy premiéra Fica.

Problém bol, a bol to najmä problém pre českú diplomaciu, ktorá si ho naplno uvedomovala, že s Ficom sa síce mal stretnúť premiér Fiala, ale stretnutie dlho odmietal český prezident Petr Pavel a šéfovia obidvoch snemovní Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil.

Český prezident Pavel – podľa zdrojov z českej diplomacie – stretnutie s premiérom Ficom odmietal práve pre vplyv prezidentky Čaputovej a ako zle pochopený prejav solidarity s ňou. Pavlovi navyše prekážala Ficova kritika z volebnej kampane na Slovensku, ktorá však reagovala na vystupovanie českého prezidenta Pavla počas jeho návštevy u nás, kde sa nechal vtiahnuť Čaputovou do domácich politických tém (napríklad angažovanie v podpore dúhovej agendy počas návštevy Teplárne).


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami