Prihlásiť sa

Trestné oznámenie ministra vnútra zrejme neprejde. Problémom je samotný zákon

Matúš Šutaj Eštok. Foto: Martin Baumann/TASR

Ochranu oznamovateľa pre čurillovcov vníma nová vládna moc negatívne. Dokonca do takej miery, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podal trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s udelením ochrany týmto ľuďom. Tú však neudeľuje samotný Úrad pre ochranu oznamovateľov, ale prokurátor. V tomto prípade zrejme minister s trestným oznámením neuspeje, lebo formálne nikto nič neporušil. A práve formálnosť udeľovania ochrany je problém.

Čurillovcom sa ochrana poskytla potom, ako krátko pred výmenou vlády išiel každý z nich jednotlivo nahlásiť trestnú činnosť z pozície svedka, hoci ju predtým sami vyšetrovali. Ochranu poskytol Úrad špeciálnej prokuratúry a pri viacerých obvinených policajtoch konkrétne prokurátor Matúš Harkabus. Ten, podľa vlastných slov, skúmal iba formálne splnenie podmienok na udelenie ochrany, a to podanie žiadosti o ochranu a oznámenie trestnej činnosti. Práve to je kameň úrazu celého inštitútu poskytnutia ochrany.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami