BANSKÁ BYSTRICA – Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica (FNsP FDR) uskutočnili úplne prvú operáciu štítnej žľazy s robotickou asistenciou v strednej Európe. Viedol ju odborník z Talianska.
Operácia je okrem prvenstva unikátna najmä jej prínosom pre pacienta, ktorému nezostane na krku nepekná jazva. Robotický prístup okrem estetického hľadiska znižuje aj riziko poranenia hlasového nervu, čiže pacient po operácii nechripí.
Pacientke vyoperovali nádor na štítnej žľaze zavedením ramien robotického chirurgického systému pod pravou pazuchou. „Špeciálnym retraktorom sme popod kožu vytvorili tunel, ktorým sme sa dostali až k štítnej žľaze a odstránili jej postihnutú časť,“ vysvetlil Peter Vladovič, primár oddelenia miniinvazívnej chirurgie II. Chirurgickej kliniky SZU.
Operáciu viedol profesor Gabriele Materazzi z Univerzitnej nemocnice v Pise, s ktorým banskobystrickí chirurgovia spolupracovali už pri zavádzaní miniinvazívnych operácií štítnej žľazy metódou MIVAT v roku 2005. „Na chirurgickej klinike vykonávame tieto výkony ako jediné pracovisko na Slovensku a operovali sme už takmer 1 500 pacientov. Zavedenie roboticky asistovaného prístupu pri operáciách štítnej žľazy je pokrokom v miniinvazívnej chirurgii na ešte vyššiu kvalitatívnu úroveň a radi by sme ho v najbližšej dobe zaviedli do štandardnej praxe,“ uviedol prednosta kliniky Ľubomír Marko.
Štítna žľaza je dôležitý orgán, ktorý vytvára a reguluje činnosť hormónov v tele. Chirurgická liečba sa pacientovi odporúča pri jej zväčšení, výskyte uzlíkov alebo nádorov.